Poliitika

Jüri Ratase võimuiha ajab Keskerakonna lõhki? Mihhail Korb lükkab ümber: kui vaja, läheme opositsiooni (265)

Johanna-Kadri Kuusk ja Eesti Päevaleht, 12. märts 2019 10:38
Mihhail Korb ja Jüri RatasFoto: Teet Malsroos
Esmaspäeval tegi Keskerakond EKREle ja Isamaale ettepaneku koalitsiooniläbirääkimisteks, aga isegi kui nendest läbirääkimistest sünnib valitsus ja Jüri Ratas saab peaministrina jätkata, võib Keskerakonna EKRE-vastane tiib lõhestada erakonda ja viia venekeelsete valijate kaotamiseni.

EKRE-vastaste keskerakondlaste eesotsas on mõjukad venekeelsed poliitikud ja Keskerakonna suured häältemagnetid nagu Mihhail Kõlvart ja Yana Toom.

Samal teemal

Venelaste vastumeelsus EKRE suhtes tuleb konservatiivide korduvatest halvustavatest sõnavõttudest, mille käigus on näiteks EKRE esimees Mart Helme nõudnud venelastele riigiametites lojaalsuse lisakontrolli ja Martin Helme väljendanud ootust, et venelased kollektiivselt vabandaksid selle eest, mida nood on viimase tuhande aasta jooksul eesti rahvale teinud.

Kui venelastest keskerakondlased hääletavad Ratase valitsuse vastu, sünniks Ratase teine valitsus juba eos surnult, ja teise, veidi leebema variandi kohaselt annavad venelased küll valitsusliidule toetuse, kuid võtavad selle EKREle olulistel hääletustel tagasi ning paiskavad Ratase valitsuse endale sobival ajal kriisi.

Paari aasta pärast on tulemas ka kohalike omavalitsuste valimised ja kuigi peaministrina jätkamine võib Jüri Ratasele isiklikus karjääris kasulik olla, võib see anda valusa löögi Keskerakonna toetusele ja pikaajalisele võimule pealinnas.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehes.

Erakond siiski lõheneb

Teisipäeval teatas Raimond Kaljulaid, et ei suuda mõista Keskerakonna juhatuse ja esimees Jüri Ratase otsust teha koalitsiooni moodustamiseks ettepanek EKRE-le, mistõttu astus ta juhatusest tagasi. 

Selle peale reageeris Yana Toom, kes ütles, et mõistab Kaljulaidi täielikult ning mõtleb ja kaalub ka ise sarnase sammu tegemist. 

Keskerakond saatis aga kiiresti välja pressiteate, et Kaljulaidi koha võtab juhatuses sisse Siret Kotka-Repinski. Ta sõnas, et iga erakonna eesmärk peab olema oma valijate eest seismine, mistõttu ta toetab juhatuse otsust alustada konsultatsioone võimaliku võimuliidu tekkeks.

Korb: kui vaja, lähme opositsiooni

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb kinnitas, et erakond ei lähe valitsusse, mille põhimõtted ei austa kõiki Eestimaa inimesi ning mis turvatunde tekitamise asemel seda lõhuks.

Korb tõdes, et EKREga konsultatsioonide alustamine on arusaadavalt väga raske, kuid erakond sellest ei lõhene. „Keskerakonnal oleks tõepoolest olnud lihtsam minna opositsiooni, kuid on selge, et valijate eest saab seista ainult läbi rääkides ning ühisosa leides. Kui EKRE ja Isamaaga meile olulistes küsimustes kokkupuutepunkte pole, ei lähe me ka valitsusse,“ kinnitas peasekretär.

Poliitik toonitas, et esialgu on tegemist vaid konsultatsioonidega ning valitsuse moodustamises ei saa mingil juhul kindel olla. „Nii eesti kui ka vene emakeelega inimesed saavad sellele liidule oma hinnangud anda kohe, kui on olemas koalitsioonileping, mida tulevane valitsus saaks täitma asuda. Suure osa ühiskonna välistamine juba praegu ei vii meid edasi,“ leidis Korb.

Küll aga sõnas ta, et valimiseelsest retoorikast tuleb EKRE-l välja tulla ning tema ega paljud teised erakonnaliikmed ja toetajad ei saa konservatiivide väljaöeldut kuidagi aktsepteerida. „Ühisosa otsimata opositsiooni minek tähendanuks alla andmist ja loobumist võimaluse otsimisest seista meie ligi 130 000 valija ning põhimõtete eest,“ selgitas Korb.

Peasekretäri sõnul on erakond valmis vajadusel opositsiooni minema ning seda näitas tema sõnul ka loobumine Reformierakonna pakkumisest alustada kõnelusi. „Ühetaolise maksusüsteemi nõue oleks tähendanud riigieelarvele 250miljonilist kulu ja poleks võimaldanud meil seista erakorralise pensionitõusu, lastetoetuste ega ravijärjekordade lühendamise eest. 2100 eurot ja enam teenivate inimeste sissetulekute tõus ei saa olla tulevase valitsuse prioriteet,“ ütles Korb.  

Samal teemal

12.03.2019
ÕL VIDEO JA GALERII | Keskerakonna kontori eest koristati protestiplakateid
12.03.2019
Jüri Luik: Keskerakonna-EKRE-Isamaa valitsuse sünd pole tõenäoline, vastuolud on liiga suured
12.03.2019
SISETÜLID | Juhatusest lahkunud Raimond Kaljulaid: enne mingu Keskerakond laiali kui EKRE valitsusse
11.03.2019
Mihhail Kõlvart: toetan endiselt Keskerakonda, aga juhatuse seisukohta ei jaga