Juhtkiri

Juhtkiri | Isamaa moodustab uue valitsuse (13)

Ohtuleht.ee, 11. märts 2019 19:26
Kui Reformierakond pärast Keskerakonnalt reedel korvi saamist teatas, et on valmis konsultatsioonideks ka nädalavahetusel, siis polnud ühelgi kosilasel Kaja Kallase ukse taha kiiret ning oravad on tänini pildilt maas. Küll aga jahutas Reformierakonna osaluseta võimuliidu moodustajate indu president Kaljulaid teatega, et kavatseb ettepaneku valitsuse moodustamiseks teha Kaja Kallasele.

Tegelikult on nende valimiste võitjaks tõusnud hoopis Isamaa – erakond, mis alles hiljuti vaakus valimiskünnise piiril. Isamaa otsustada oli, kas peaministriparteiks jääb Keskerakond või tõuseb Kaja Kallas peaministriks Isamaa valitsusse. Valik langes esimese kasuks. Kaalukeeleks olemine võimaldab Isamaal esitada nende väikest parlamendiesindatust arvestades väga kõrgeid nõudmisi.

Kui Keskerakond heitis oravaile ette punaste joonte paikapanekut veel enne läbirääkimiste algust, siis teised lubasid sellisest veast hoiduda, kuni Martin Helme ühtäkki teatas, et kooseluseadust tühistamata EKRE valitsusse ei lähe, kergitades kahtlusi, et tegelikult ei julge ega taha EKRE mitte ühtegi valitsusse minna ja eelistab turvalist opositsioonipõlve. Samas on EKRE homo- ja pagulasvastasus teema, mis võib kõnetada ka venekeelset valijaskonda, nii et ühisosa leidmine Keskerakonnaga pole sugugi võimatu.

Jäigad punased jooned ja välistamised jätavad läbirääkimisteks väga vähe ruumi. Arvestades aga rohket üksteise välistamist ning mitmeid punaste joonte tõmbamisi veel enne läbirääkimisi hakkab järjest rohkem tunduma, et seekordsed võimuläbirääkimised tulevad mitte ainult eriti rasked, vaid terendama võivad hakata koguni erakorralised valimised. Eesti ei eksisteeri muust maailmast eraldi. Välismeedia jälgis huviga, kas ka meil teevad tõusu mitmel pool Euroopaski esile kerkinud paremliikumised. Nii pole välistatud, et sarnaselt Rootsi ja Lätiga võib valitsuse moodustamine jääda vinduma pikkadeks kuudeks.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee