Põnevat ja kasulikku | Sisuturundus

Kilpnäärme probleemidele viitavaid sümptomeid võidakse normaalsuseks pidada  

Tallinna Endokrinoloogia Kliinik, 11. märts 2019, 16:43
 Envato Elements
„Kõige sagedamini esinev probleem, millega inimesed satuvad endokrinoloogi juurde, on kilpnäärme alatalitlus ehk siis kilpnääre toodab liiga vähe hormooni. Erinevalt kilpnäärme ületalitlusest, tekivad alatalitluse kaebused kuude ja aastate jooksul ning hiilivalt. Kuna kaebused tekivad tasapisi, siis inimesed võivad nendega juba harjuda – konstantne väsimus, tursed näol, kuiv nahk ja pidev külmatunne,“ toob välja Tallinna Endokrinoloogiakliiniku endokrinoloog Verner Fogel.

Kõige sagedasemaks kilpnäärme alatalitluse põhjuseks on autoimmuunne türeoidiit ehk Hashimoto türeoidiit. „See on iseenesest haigus, mille korral inimese kaitsesüsteem (mis peaks kaitsma kilpnääret) hoopis lõhub mingil põhjusel kilpnääret. Haigus on tavaliselt omandatud elu jooksul ning leitakse juhuslikult rutiinse kontrolli käigus,“ selgitab Verner Fogel

Sageduselt teiseks kilpnäärme probleemiks on sõlmed kilpnäärmes. „90% kõikidest kilpnäärme sõlmedest on healoomulised. Sõlmede tekke põhjuseks võivad olla kilpnäärme probleemid nagu Hashimoto türeoidiit, joodi defitsiit (Eestis seda ei esine), geneetilised faktorid (sõlmede esinemine perekondade kaupa) või kokkupuude radioaktiivsete ühenditega,“ räägib Fogel. Kuna alla 15 mm sõlmed tavaliselt kaebusi ei põhjusta, leitakse sõlmed tihti mingit teist uuringut tehes (näiteks kaelaarterite- või kompuutertomograafilise uuringu käigus). Väga suured sõlmed põhjustavad neelamistakistust ning sissehingamine muutub raskeks ja heliliseks.

Sageduselt kolmandaks probleemiks on kilpnäärme ületalitlus, mille puhul toodab kilpnääre liiga palju hormooni. Sel puhul on haiguseks Graves'i tõbi, mille tekkes mängib samuti olulist rolli inimese kaitsesüsteem.

Kahtluste korral pöördu arsti poole

Kaebuste arv sõltub Verner Fogeli sõnul aga inimesest. „Osadel inimestel polegi kaebusi ja nad tunnevad ennast hästi ka väga halbade analüüside korral. Mõnel on minimaalsete analüüside muutustega palju erinevaid probleeme. Noorematel on üldjuhul vähem kaebusi kui vanematel inimestel,“ toob Fogel välja. Võimalike kaebuste hulka kuuluvad südame kloppimine, värin kätes (harvem jalgades), higistamine, unehäired, kehakaalu langus vaatamata heale isule, väsimus, kuumatalumatus, kipitus silmades, kõhulahtisus, menstruaaltsüklihäired. Sealjuures tasub teada, et kilpnäärme ületalitluse korral tekivad ja süvenevad kaebused kiiresti (keskmiselt paari kuu jooksul).

Kui on kahtlus, et vaevab kilpnäärmeprobleem, soovitab Fogel kohe arsti poole pöörduda. Minnes vastuvõtule Haigekassa kindlustuse alusel, tuleks eelnevalt võtta saatekiri eriarstilt või perearstilt. Tasulise teenuse jaoks saatekirja vaja ei ole.

Kilpnäärme üla- ja alatalitluse diagnoosimine on lihtne, vajalikud on ainult vereanalüüsid. Sõlmede diagnoosimiseks on lisaks vaja teha kilpnäärmest ultraheli.

Fogel kinnitab, et kilpnäärme üle- ja alatalitlus alluvad üldjuhul hästi ravile. Ületalitluse puhul on oluline patsiendi koostöövalmidus – ravi peaks olema regulaarne, pausideta ja vastuvõttudel tuleks käia pidevalt kuus kuud kuni poolteist aastat,“ lausub endokrinoloog. Ületalitluse kaebused taanduvad umbes kuu või kahe jooksul, kuid enesetunde paranemise järgi ravi ei muudeta ega lõpetata.

„Kilpnäärme alatalitluse puhul on oluline teada, et ravim ei ravi, vaid asendab puuduva hormooni. Kilpnäärme alatalitlust põhjustav haigus kulgeb edasi ning esimese paari aasta jooksul tõuseb asendusravi algannuselt kuni 100% asendusannuseni. Asendusravi on eluaegne,“ lisab Fogel.

Tallinna Endokrinoloogia Kliinik on Eesti Haigekassa lepingupartner, kuhu saavad pöörduda kõik Eestis elavad ja kindlustatud inimesed. Vastuvõtud toimuvad Tallinnas esmaspäevast reedeni ning Pärnus laupäeval ja pühapäeval. Vastuvõtule pöördumise tingimuseks on saatekiri perearstilt või eriarstilt. Muidugi saavad kliinikusse pöörduda ka kõik kindlustamata inimesed, sest pakutakse tasulist teenust Eesti Haigekassa hinnakirja alusel. Tasulise teenuse korral pole saatekiri vajalik.

Kliinikus saab endokrinoloogi vastuvõtule vähem kui nädalase ootejärjekorraga. 

Tallinnas: Tartu mnt 16 ( VitaClinika ruumides), sissepääs Rävala puiesteelt, 3. korrus.

Pärnus: Metsa 28, 2.korrus, ruum 4.

Vastuvõtule registreerimine:

Telefonid: 669 0806 või 684 3287; 520 8030 või 5554 3276

E-post: info@endokrinoloog.ee

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee