Maailm

Uuendatud 11. märtsil kell 19.30 ja 12. märtsil kell 7.50

PÕNEVUS KASVAB: Suurbritannia parlament valmistub Brexiti asjus otsustavaks hääletuseks (11)

Aadu Hiietamm, 12. märts 2019 08:05
BREXITI VASTU: Londonis parlamendihoone juures protesteerisid pühapäeval Brexiti vastu koeraomanikud koos oma hoolealustega. Foto: AFP/Scanpix
Suurbritannia parlamendis algas otsustav nädal. Täna õhtul peaks alamkojas toimuma hääletus Brexiti täiendatud lepingu üle. Peaminister Theresa May käis seda esmaspäeva õhtul Strasbourg´is kooskõlastamas. Kui saadikud lepingu tagasi lükkavad, siis kolmapäeval ootab ees hääletus Euroopa Liidust lepinguta lahkumise üle. Kui ka see variant ei saa vajalikke toetushääli, siis paneb peaminister neljapäeval hääletusele Brexiti edasilükkamise.

Suurbritannia võimukoridorides valitsev olukord muutub järjest närvilisemaks. Senise plaani järgi peaks Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkuma juba 29. märtsil, kuid selgus puudub praeguseni.

Samal teemal

15. jaanuaril lükkas parlamendi alamkoda häältega 432 : 202 peaminister Theresa May pakutud lahkumislepingu tagasi. May lubas seejärel kaubelda Brüsselist välja paremad lahkumistingimused, kuid viimastel andmetel kõnelused ebaõnnestusid.

Euroopa Liit jäi endale kindlaks

Suurbritannia peaminister Theresa May pidas veel pühapäeva õhtul telefonivestluse Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, kuid abi sellest ei olnud. Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier kuulutas esmaspäeval Brexiti kõnelused lõppenuks. Seejuures lükati tagasi Suurbritannia pakutud muudatused Brexiti lepingusse. Koos sellega muutub järjest tõenäolisemaks, et Suurbritannia parlament lükkab taas lepingu tagasi ning peaminister Theresa May seisab lõhkise küna ees.

Visa võitlejana tuntud May võttis siiski ette veel ühe katse lepingu muutmiseks ja lendas esmaspäeva õhtul Prantsusmaale Strasbourg´i, et kohtuda seal Eesti aja järgi kella 22 paiku Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Pärast kohtumist teatati kompromissile jõudmisest. Lahkumisleppele lisatakse õiguslikult siduvad lisad. Näiteks võtavad pooled kohustuse, et enim pahameelt tekitanud Iiri varuplaan tuleb asendada alternatiiviga 2020. aasta detsembriks.

Opositsiooniline Tööpartei teatas, et need parandused ei muuda midagi ning seetõttu tuleb täna parlamendis ikkagi Brexiti lepingu vastu hääletada.  

Samas ei ole välistatud, et põhimõttelised Brexiti toetajad asuvad hääletusel ikkagi peaministri taha. Nad lihtsalt kardavad, et lepingu tagasilükkamine võib lõppeda Suurbritannia jäämisega Euroopa Liitu. Euroopa Reformikeskuse (CER) juhi Charles Granti arvates on tõenäosus, et parlament toetab Brexiti lepingut, 20 protsenti. Kui Brexiti leping peaks tõepoolest parlamendi toetuse saama, siis algab 29. märtsil kahe aasta pikkune üleminekuaeg, mille vältel Suurbritannia suhted Euroopa Liiduga eriti ei muutu. 

Kui aga parlament peaks toetama Euroopa Liidust lepinguta lahkumist, siis ootavad ees segased ajad. Sündmuste taolist käiku ei soovita tegelikult ei Brüsselis ega Londonis. 

HINGEJÕUDU OTSIMAS:  Suurbritannia peaminister Theresa May (vasakul) käis koos abikaasa Philipiga pühapäeval kodukirikus algavaks raskeks nädalaks hingejõudu otsimas.  Foto: AFP/Scanpix

Kolmas variant oleks Brexiti edasi lükkamine, mis vajab Euroopa Liidu kõigi liikmesriikide heakskiitu. Peaminister May on esialgu rääkinud kuni kolme kuu pikkusest edasilükkamisest, kuid välistatud ei ole ka pikem periood. Samas muudavad võimaliku edasilükkamise keerulisemaks mais toimuvad Euroopa Parlamendi valimised. Kui Suurbritannia jääks veel mõneks ajaks Euroopa Liitu, siis tuleks Suurbritannias samuti korraldada Euroopa Parlamendi valimised. See mõte tundub paljudele absurdsena.

Uus referendum on laual

Vett on veelgi sogasemaks ajanud Suurbritannia parlamendi suurim opositsioonipartei – Tööerakond. Viimane andis 26. veebruaril teada, et konservatiivide kahjuliku Brexiti lepingu takistamiseks on nad valmis toetama Brexiti asjus uut rahvahääletust.

Peaminister on olnud avalikes sõnavõttudes uue referendumi vastu. Mõnevõrra ootamatult kohtus Brexiti minister Stephen Barclay läinud nädala lõpul Tööpartei parlamendisaadikute Phil Wilsoni ja Peter Kyle'iga, kes töötavad välja plaani uue referendumi korraldamiseks. Peaministri büroost teatati pärast kohtumist, et Theresa May on endiselt 100protsendiliselt uue referendumi korraldamise vastu. Siiski spekuleerib meedia võimalusega, et May valmistub igaks juhuks ka uueks rahvahääletuseks.

Euroopa Reformikeskuse juhi Charles Granti arvates on tõenäosus, et Suurbritannias tuleb Brexiti asjus uus referendum, 20 protsenti. Esmalt tuleb aga ära oodata, mis tulemuse annavad seni planeeritud parlamendihääletused. Head lahendust paraku ei ole, sest rahvas on pooleks. Laias laastus toetavad pooled Suurbritannia kodanikud endiselt Brexitit ja pooled on selle vastu. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee