Poliitika

Jaanus Karilaid Keskerakonna võimuläbirääkimistest EKRE ja Isamaaga: oravad on ennast nurka mänginud, keegi pidi võtma initsiatiivi (155)

Marvel Riik, 11. märts 2019 13:32
Jaanus Karilaid.Foto: Teet Malsroos
Keskerakonna (KE) aseesimees Jaanus Karilaid ütles Õhtulehele, et partei juhatus otsustas teha ettepaneku alustada läbirääkimisi Isamaa ja EKREga, moodustamaks võimalikku koalitsiooni. „Reformierakond (RE) on heitlikult käitunud. Oli näha, et head vilja sealt ei tule,“ selgitas Karilaid otsuse tagamaid.

Olete maad kuulanud ja teate, et EKREs ja erakonnas Isamaa on piisavalt neid, kes tahaksid KE-ga koostööd teha?

Samal teemal

Erakonna juhatus pani kokku erinevad infokillud, mida keegi on rääkinud-kuulnud. Vaadates varasemaid väljaütlemisi, mida RE juhtkond on teinud, siis on näha, et kompromissivalmidust ei ole. RE on heitlikult käitunud. Neil on jäigad seisukohad ja oli näha, et head vilja sealt ei tule. Nad on ennast vabatahtlikult nurka pannud. Selles olukorras peaks keegi võtma initsiatiivi ja seda KE tegi. Nüüd on pall Isamaa ja EKRE käes.

Kas see pole mitte Isamaa survestamine, kes arutab täna eestseisuses RE kutset?

Kokkuvõttes survestatakse poliitikas pidevalt üksteist. Aga selle peale tuleb leida toimiv võimuliit, mis püsib neli aastat. Survestamist on iga viie erakonna puhul, kes on pääsenud parlamenti ja kes püüavad endale läbirääkimisteks paremaid positsioone saada. See on poliitika loomulik osa. Meie ettepanek on siiras. Loodame, et seda kaalutakse tõsiselt.

Jüri Ratas on ka ise viidanud, et kõigepealt peaks saama valimiste võitja võimaluse moodustada koalitsioon. Kuidas sellega nüüd siis on?

See võimalus on RE-l olnud. Ajalooliselt teame ka, et KE on kaks korda valimised võitnud, aga juba enne valimistulemuste selgumist on kokkulepped sõlmitud. Et Eesti poliitikas on erinevaid tavasid. Oluline on see, et võimuliidus oleks usaldus. RE avang tekitaks rohkem küsimusi kui vastuseid.

Mis argumendid rääkisid selle poolt, et tuleks alustada kõnelusi EKRE ja Isamaaga?

Kindlasti on keeruline ja raske. Kuid praegu, kui Toompeal on viis parteid, on igasugune võimuliit keeruline. Kellelgi ei ole kerge panna kokku võimuliitu. Isegi kui EKRE-lt ja Isamaalt peaks tulema positiivne hoiak meie suhtes, saavad läbirääkimised rasked olema. Aga RE punaste joontega olid läbirääkimised võimatud. Lõppkokkuvõttes ei ole midagi paigas seni, kuni parlamendis toimub hääletus [uue valitsuse üle]. Selle ajani käib pidev läbirääkimine.

Kas EKRE väärtusruum on muutunud, nagu Jüri Ratas on korduvalt toonitanud?

Poliitvaatlejad on õhku visanud küsimuse, kas KE liit EKREga ei too teile pikemas perspektiivis rohkem halba kui head?

Arutasime erakonnas erinevaid stsenaariume. Kindlasti oli ka selliseid arvamusi, et EKRE ei tahagi tulla koalitsiooni, vaid tahab opositsiooni jääda. Peale jäi aga arvamus, et võib-olla EKRE kaalub meie ettepanekut. Eks järgnevad päevad näitavad.

Kas juhatuse otsus oli konsensuslik?

Hääletasime: 13 oli ettepaneku poolt ja 4 vastu.

Kes olid vastu?

Kui ma õigesti mäletan, olid nendeks Yana Toom, Raimond Kaljulaid, Mihhail Kõlvart ja Vadim Belobrovtsev.

Samal teemal

11.02.2019
Jevgeni Ossinovski Keskerakonna, EKRE ja Isamaa liidust: „See ei ole Eestile hea valitsus.“
11.02.2019
Isamaa peasekretär tugevast positsioonist võimuläbirääkimistel: „Me ei ole eufoorias.“
10.02.2019
Taavi Rõivas läbirääkimistest Keskerakonnaga: lootsime, et partei juhtorganid on üle Jüri Ratase peaministrisoovist
10.02.2019
Kas Reformierakond saab Isamaaga kokkuleppele või läheb uuesti Keskerakonna ukse taha?