Põhja-Korea kodanikud parlamenti „valimas“.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. märts 2019 12:24
Põhja-Korea rahvas kogunes eile valimisjaoskondadesse, et valida „uus“ parlament. Kindlustatud oli pea 100% valimisaktiivsus ning valitseva Töölispartei võit, sest see oli ainsaks valikuks, teatab portaal RFERL.

Põhja-Koreas toimuvad valimised iga viie aasta järel ning neist peavad osa võtma kõik kodanikud, kes on vähemalt 17aastased. Pühapäeval toimunud rahvahääletus oli riigipea Kim Jong-uni valitsemisaja vältel teiseks parlamendivalimisteks. Sisuliselt valimised mingit poliitilist tähtsust ei oma, kuid riigi põhiseadusega on see nõutud. Valimispäevaga kaasneb alati ka pidu – tänavatel tantsitakse ning rahvas väljendab rõõmu ja rahulolu riigi ning valimiste suhtes.

Noored tantsijad ootavad valimispäeval oma etteaste algust. Foto: AP/Scanpix

Põhja-Korea valimissedelitel on vaid üks kandidaat, kelle poolt hääletada. Teoreetiliselt saab ka selle nime läbi kriipsutada, kuid siis ootavad valijat karmid tagajärjed. Põhja-Korea analüütik Fjodor Tertitski seletas, et kui keegi tõmbab valimissedelilt nime maha, ootab teda kindlasti salapolitsei külastus. „Tõenäoliselt kuulutatakse see isik hulluks.“

KCNA uudisteagentuur teatas, et viie aasta eest oli valimisaktiivsus ulatunud 99,7%-ni – vaid riigist eemalolijad ja merel töötajad ei saanud hääletusest osa võtta. Valimistulemus oli tollal 100% määratud kandidaatide poolt. Tänavune valimistulemus ega -aktiivsus pole veel avalik, kuid muutusi eelmiste valimistega võrreldes oodata pole.

Kommentaarid  (7)

sündinud-kasvanud ENSV-s 11. märts 2019 20:04
100% osavõtt on juba minu´noorusest teatud - tuntud nähtus. Eriti kui valimisjaoskonna puhvetis sai veel peale äravalimist osta ka apelsine, suitsuvorsti, rohelist hernest, majoneesi ja muud head-paremat. Näiteks ka Põltsamaa veine, mida muidu provintsipoes ei kohanud (Põltsamaa tõmmu, Põltsamaa kuldne j.n.e.) Räägitakse, et korra olnud koguniste banaanegi, kuid mina neid ei näinud. Kui valima jõudsin, olid need juba kuhugi kadunud. Mina sain banaanimaitse suhu alles täismehena, kuid Gorba perestroika aegu senine ülirange kord pehmemaks läks ja ka lihtsurelik Soome turismireisile pääses.
Tõfemus 11. märts 2019 17:05
Nagu meil Ees onias, valida võib, aga võimul on ikka üks ja sama süsteem. Esikäpikud on ainult erinevad.
JUHAN 11. märts 2019 20:07
Põhja-Koreas pole ka esikäpikute vahel valimimist. Ikka vaid 1 kandidaat 1-le kohale, muud valikut ega võimalust polegi. Nii nagu oli meil nõukogude-aegsete valimistegagi.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS