Eesti uudised

Jaanuaris jätkus ekspordi kasv, kõige rohkem viidi kaupa Soome, Rootsi ja Lätti (1)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 11. märts 2019, 08:30
Foto: Statistikaamet
Kaupade eksport suurenes 2019. aasta jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 12 protsenti ja import 2 protsenti. Ekspordi kasv oli laiaulatuslik ja suurenemine toimus enamikes kaubagruppides.

Jaanuaris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,16 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,28 miljardi euro eest, teatas statistikaamet pressiteates. Kaubavahetuse puudujääk oli 119 miljonit eurot, mis oli 99 miljonit eurot vähem kui möödunud aasta samal perioodil.

Jaanuaris oli kaupade ekspordi peamisteks sihtriikideks Soome (16 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi ja Läti (mõlema osatähtsus 10 protsenti).

Samal teemal

Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi puitu ja puittooteid ning elektriseadmeid. Lätti mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse (66 miljonit eurot), Singapuri (30 miljonit eurot) ja Taani (18 miljonit eurot). Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim kommunikatsiooniseadmete ning Singapuri ja Taani mineraalsete toodete väljavedu. Enim kahanes eksport Hollandisse (34 miljonit eurot), kuhu veeti vähem mineraalseid tooteid.

Kaupadest eksporditi jaanuaris kõige rohkem elektriseadmeid (17 protsenti kogu kaupade ekspordist), mineraalseid tooteid (14 protsenti) ning puitu ja puittooteid (11 protsenti). Ekspordi kasvu mõjutas enim mineraalsete toodete (37 miljonit eurot), elektriseadmete (25 miljonit eurot), mehaaniliste masinate ning puidu ja puittoodete (mõlemad 19 miljonit eurot) väljaveo suurenemine.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas jaanuaris 73 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kodumaist päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta jaanuariga võrreldes 11 protsenti, re-eksport 14 protsenti. Enim kasvas Eesti päritolu elektriseadmete (kommunikatsiooniseadmed, jaotuskilbid), puidu ja puittoodete (puidupelletid, liimpuit, okaspuidust saelauad) ning mineraalsete toodete (põlevkivikütteõli, elektrienergia) eksport.

Jaanuaris imporditi kõige enam kaupu Soomest (12 protsenti), Leedust (11 protsenti) ning Saksamaalt (10 protsenti). Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, Leedust mineraalseid tooteid ning Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid. Kõige rohkem suurenes import Leedust (47 miljonit eurot) ja Hiinast (13 miljonit eurot). Leedust suurenes enim mineraalsete toodete ning Hiinast elektriseadmete import. Import vähenes kõige enam Hollandist.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid (16 protsenti kogu kaupade impordist), elektriseadmeid (14 protsenti) ja transpordivahendeid (10 protsenti).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;