Maailm

Ekspert: olge valmis, et GPS 6. aprillil tembutab! (9)

Tõnis Erilaid, 10. märts 2019, 22:50
OHTU POLE: Näib, et mobiiltelefonide GPS-süsteeme 6. aprilli nullpunkt ei ohusta. Helin Loik / Ajakirjade Kirjastus
Taiwani küberturvalisuse ekspert Bill Malik hoiatas äsjasel julgeolekukonverentsil San Franciscos, et vanemad GPS-süsteemid jooksevad 6. aprillil nulli, kuna nende ajamõõt jõuab lõpule. Suurt arvutikatastroofi oodati ka uusaastapäeval 2000. aastal, kuid see jäi tulemata. Maliki sõnul on nüüd olukord teine, sest paljud arvutisüsteemid sõltuvad GPSist ja võivad seetõttu kannatada. Eriti puudutab see eksperdi sõnul lennu- ja laevaliiklust, aga näiteks uuemates mobiiltelefonides jookseb GPS vanaviisi edasi. 

Võimalike pahanduste põhjus on lihtne. GPS töötab oma kalendriga, lugedes nädalaid ja sekundeid nädalas, et määrata täpselt infot jagavate satelliitide positsiooni taevas. 'Süsteem suudab aga lugeda vaid 1024 nädalat ja peab siis alustama otsast peale. Esimest nädalaloendust alustati pühapäeval, 6. jaanuaril 1980 ja sestpeale nullitakse näidud iga 19,7 aasta järel, järgmine kord 6. aprillil. Mõnedki vanemad arvutisüsteemid võivad eksperdi kinnitusel siis lolliks minna ega oska midagi ette võtta.

„Mina igal juhul 6. aprillil lennukisse ei astu!“ hirmutas ekspert. „Võrreldes varasemaga ollakse nüüd palju rohkem GPSist sõltuv – selle abil jälgitakse liiklusvoogu, sadamates on kraanad ühendatud GPSiga, et automaatselt konteinerid laeva ja maha tõsta, lennud ja laevaliiklus pole tänapäeval ilma GPSita mõeldavgi. Kui 2000. aastal kardeti üleilmset arvutikatastroofi, siis polnud GPS veel nii laialt levinud ja oht oli seetõttu palju väiksem.“

Ühendriikide administratsioon saatis juba läinud aasta aprillis memorandumi, hoiatades arvutitootjaid ja tehnoloogiafirmasid võimalike ebameeldivuste eest tänavu 6. aprillil. Suurt katastroofi pole siiski karta, sest kõigis uuemates arvutisüsteemides on GPS-kalendri nullimisega juba ette arvestatud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee