Foto: Reuters/Scanpix
Toimetasid Katrin Rohtla, Gerly Mägi, Tõnis Erilaid 10. märts 2019 11:10
Pühapäeva hommikul kukkus Etioopias alla reisilennuk, mille pardal olnud 149 reisijat ja kaheksa meeskonnaliiget hukkusid.

Ethiopian Airlinesi andmeil oli lennuki kapten palunud vaid paar minutit pärast õhkutõusmist luba naasta Addis Abeba rahvusvahelisele lennuväljale. Lenduril oli piisavalt kogemust, üle 8000 lennutunni. Pole veel teada, mis õnnetuse põhjustas.

„Plahvatus kõmises kaugele ja leegid tõusid nii kõrgele, et meil polnud võimalik lähedale minna. Kõik põles ära, jäi vaid tohutu kraater,“ rääkis BBC News Amharic ajakirjanikele õnnetuskoha lähedal elav Bekele Gutema.

Lennufi rma viivitas õnnetusest teatamisega. Yleisradio Aafrika kirjasaatja kinnitusel teatati sellest vaid hetk enne seda, kui lennuk pidanuks kella poole üheteistkümne paiku Nairobis maanduma. „Me ootasime sellelt lennult oma ema. Kui õnnetusest teatati, siis jäi lootus, et ehk valis ta mõne teise lennu. Aga ta ei võta telefoni,“ kurtis Nairobi lennujaamas oodanud Wendy Otieno. Veel tunde hiljem ei tulnud keegi töötajatest lennujaamas ootavatele inimestele olukorda selgitama.

Nairobis algab täna oluline rahvusvaheline konverents, mistõttu võis alla kukkunud lennukis olla ka diplomaate. Lennufirma andmeil hukkus 32 Keenia kodanikku, 18 kanadalast, üheksa etiooplast, kaheksa itaallast ja sama palju hiinlasi, seitse britti ja prantslast, kuus egiptlast, viis hollandlast. Mõned hukkunud on pärit ka Slovakkiast, Austriast, Rootsist, Venemaalt, Hispaaniast, Poolast, Iisraelist ja mujalt. Neljal lennukis olnul olid ÜRO passid.

Flightradari andmeil ei tõusnud lennuk tasaselt. Juba minut päraststarti kõikus lennukõrgus tublisti, siis suutis meeskond Boeingu 2600 meetri kõrgusele viia, enne kui ühendus katkes. Valmistajafi rma oli varem hoiatanud, et lennuk kipub sakkima ning sellega toimetulek nõuab meeskonnalt pingutust. Washington Post kirjutas, et lennukil puudub seade, mis lihtsustaks piloodi tegevusi, kui Boeing kipub nina alla keerama.

Õnnetuspaigal tegutsevad otsimis- ja päästemeeskonnad.

Ethiopian Airlines on uute lennukite ja kõrge ohutustasemega tunnistatud üheks parimaks lennufirmaks Aafrikas. Õnnetusse sattunud Boeing oli uhiuus, esimese lennu tegi ta möödunud aasta 30. okoobril ja jõudis Etioopiasse novembri keskel. 

Vaid üks päev enne selle esmalendu oli 13 minutit pärast õhkutõusu õnnetusse sattunud Indoneesia Lion Airi sama tüüpi vaid kolm kuud lennanud Boeing. Selles õnnetuses hukkus 189 inimest.

MAX 8 on tootmises olnud vähem kui kaks aastat. See on mõeldud vastuseks Airbusi A320neo mudelile, mis on samuti kütusesäästlik.

Õnnetuse põhjus pole veel teada ning lennufirma juhi sõnul pole teada, et lennukil olnuks tehnilisi vigu. Samas teatas  piloot lennu ajal probleemidest ning palus luba lennuväljale tagasi pöörduda.

Etioopia peaminister Abiy Ahmed avaldas Twitteris lennuõnnetuses hukkunute perekondadele kaastunnet.

USA riiklik transpordiohutuse nõukogu saadab Etioopia võimudele appi neli eksperti õnnetust uurima.