Eesti uudised

Suursaadikud elavad nagu kuninga kassid 

Peeter Raidla , 26. juuli 2000 23:00
MEELDIV VANADUSPÕLV: President Lennart Meri ammune tuttav Mark Sinisoo on veetnud oma elu viimased aastad Jaapanis, kus tal iga kuu laekus pangaarvele ligi 70 000 Eesti krooni väärtuses Jaapani jeene (täpsemalt 477 580 jeeni).Foto: Vallo Kruuser (Eesti Ekspress)
Ehkki Eesti suursaadikud välisriikides näitavad oma majanduslike huvide deklaratsioonis maksustavaks tuluks keskmiselt 7300 krooni kuus, elavad nad paremini kui näiteks Eesti president ja peaminister.

Suursaadikute mittemaksustatav teenistus jääb 30 000 ja 60 000 krooni vahele. Suur osa neist pole seda oma majanduslike huvide deklaratsioonis isegi maininud. Nii võibki kõrvalseisjale jääda mulje, et meie suursaadikud on sunnitud elama peost suhu.

Kõige kallim on elu Tokyos, kust on tagasiteel koju senine suursaadik Mark Sinisoo. Siis tuleb tükk tühja maad, enne kui tihedat pingerida alustavad Genf, London, Moskva ja New York, kus saadikute välisteenistustasu ulatub üle 36 000 krooni. Nimekirja lõpetab Ungari, kus välisteenistustasu on vaid veidi üle 27 000 krooni.

Eesti suursaadiku välisteenistustasu on võrreldav asukohariigi elustandardiga. Kui arvestada, et suursaadikud oma eluaseme eest ise maksma ei pea - seda teeb välisministeerium -, siis elavad nad oma asukohamaa kodanikega võrreldes kui kuninga kassid.

Meeldetuletuseks: Eesti president ja peaminister hakkavad järgmisest aastast saama kuus Eesti keskmist kuupalka kuus ehk 27 000 krooni ringis. (Praegu saavad nad 20 000 krooni kandis).

Tõsi, koos maksuvaba esindustasuga tõuseb see summa üle 32 000 krooni kuus. Ometi jääb see alla Eesti Ungari-suursaadiku kuuteenistusele. Seda enam, et sealse suursaadiku Mart Laanemäe välisteenistustasu arvutatakse hoopis Viini koefitsiendi järgi, kuna Laanemäe on suursaadikuks ka Austrias.

Eesti Jaapani-suursaadiku Sinisoo kuuteenistuse arvestus kroonides 2000. aastal

Maksustatav ametipalk koos lisatasudega: 11 055 krooni (sealhulgas suursaadiku auastmetasu 1460 krooni)

Maksuvaba välisteenistustasu: 61 914 krooni ja 60 senti (lähtesumma 9900 krooni, lähtesumma koos diplomaatilise staaži tasuga 10 494 krooni, asukohamaa koefitsiendiga korrutatult 61 914,6)

Kokku: 72 969 krooni ja 60 senti

Kokkuleppel kantsleriga võib Sinisoo palgata endale koduabilise, kelle palga tasub välisministeerium.

Suursaadiku majutuskulud katab täielikult välisministeerium, kes maksab kinni ka mööbli ja kodutehnika soetamise ministri kehtestatud piirmäärades.

Välisministeeriumi

kanda on ka suursaadiku tervisekindlustus ning kulud ravile ja arstimitele.

Mõistagi maksab ministeerium suursaadiku reisikulud ning sõidu puhkusele ja tagasi.

Kui Mark Sinisoo hakkab tagasi Eestisse kolima - ja president Lennart Meri ongi ta tagasi kutsunud -, saab ta oma isiklikud asjad paigutada 31,7kuupmeetrisse merekonteinerisse, mis toimetatakse siia nagu ikka välisministeeriumi kulu ja kirjadega.

Kõigele lisaks saab 68aastane vanahärra Mark Sinisoo vanaduspensioni.

Mida saab suursaadik Sinisoo endale päevas lubada?

Jaapanis suursaadikuna töötanud Mark Sinisoo sai oma sissetulekuid arvestades kulutada keskmiselt 15 000-16 000 jeeni ehk 2300-2450 krooni päevas.

Kui uskuda interneti vahendusel pakutavaid hindu, siis üks väike õlu maksab Jaapanis 250 jeeni ehk 37-38 krooni.

Väike kokapudel maksab poole vähem ehk 16-17 krooni. Liiter piima maksab 28-30 krooni. Kuue apelsini saamiseks tuleb loovutada 60 krooni ringis. Väike karbitäis maasikaid maksab 46 krooni ja kilo kartuleid 85 krooni. Poolekilone tükk sea- või kanaliha maksab 150-160 krooni.

Restoranis ja baaris on hinnad oluliselt kõrgemad. Seal võidakse ka tassi kohvi eest 100 krooni küsida.

Kolmeminutise kohaliku telefonikõne eest tuleb loovutada 1,6 krooni. Tund aega piljardimängu maksab 100 krooni ringis.

Kohaliku päevalehe kuutellimuse eest tuleb ära anda 700 krooni.

Kui toiduainete hinnad Jaapanis on Eesti omadega võrreldes 3-5 korda kõrgemad, siis elektroonika on seal jällegi odavam kui Eestis.

Näiteks korraliku teleka võiks suursaadik soetada raha eest, mis on tal ette nähtud kolmeks-neljaks päevaks ehk 8000-1000 krooni eest. Pesumasina hind on enam-vähem sama mis Eestiski ehk teisisõnu kolm suursaadiku päevateenistust.

Värviprinteri soetamiseks piisab ka suursaadiku ühe päeva teenistusest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee