Kommentaar

Leonti Kährik | Naisuke, sa mu kullatükike 

Leonti Kährik, filosoofiadoktor, 8. märts 2019, 18:18
Mees ja naine – elujõe kaks kallast. Üle elujõe saab ehitada püsivaid sildu, need on lapsed, aga ka vaimseid sildu, milleks on ilu, headus, heldus, vastastikune austus, abi ja toetus. Sellised väärtused  on rohkem väärt kui kuld ja teemandid kokku

Sageli oleme kuulnud, kuidas  mehed pöörduvad oma teise poole poole sõnadega – sa mu kullatükike!  Kas kompliment? Kindlasti. Kuid tuleb välja, et mitte ainult kompliment. See ongi nii. Uurimused näitavad, et naise kehas, vanuses 30+ ja kehakaaluga 60+, on keskmiselt 0,15 grammi kõige ehedamat kulda. Mehe kehas on seda kallist metalli 3-4 korda vähem. Miks see nii on, pole veel  teada. Võib vaid oletada, et, kuna naised kannavad tunduvalt rohkem ehteid kui mehed, siis kullast ehtest satub läbi naha organismi ka rohkem kulla aatomeid, mis ladestuvad rakkudes.

Erinevusi mehe ja naise organismis on teisigi. Ja ikkagi, mees ja naine, nad on ühe ja sama jõe – elujõe! - kaks kallast.

Elujõe kaks kallast

Bio- ja sotsioevolutsiooni käigus kujunes nii, et naise ja mehe anatoomias ja füsioloogias on märgatavaid erinevusi. Nägemine - naised näevad paremini detaile, eristavad paremini värve ja värvitoone, kuid silmamõõt on viletsam kui mehel. Mehed pööravad suuremat tähelepanu tähtsamatele objektidele, kuid ei taju detaile. Mehed näevad paremini ka öösel, nad määravad täpsemalt asjade kaugust ja vahemaad. Jahimehele oli sellistest omadustest palju kasu. Kasu – liha – said ka naised ja lapsed.

Rasvkude - naise organismis on rasvasid 15-17% rohkem kui mehel, mehe lihastemass on viiendiku võrra suurem kui naisel. Mõni irvhammas ütleks, et naised ongi rasvarullid. Enamus tänaseid saledusejüngreid solvuks selle peale, kuid ärge rutake solvuma. Ajaloolise arengu käigus kujunes nii, et naise suuremast rasvapolstrist  puusade ja kõhu piirkonnas sai lausa elutähtis omadus, see kaitses loodet väliste eluohtlike löökide eest. Pealegi, ema rasvkoe rohkus oli kindel energiatagavara sagedaste näljahädade puhuks.

Suuremat rasvkudede vajalikkust kinnitab ka anorektikute kurb elu. Neidude tahtliku enesenäljutamise tulemusel ei saa organism vajalikul hulgal rasvasid, organism reageerib selle täiesti adekvaatselt - käes on pikem näljaperiood, munarakke pole kasulik toota, sest tulevane laps ja ema võivad nälga surra. Evolutsioon on ettenägelik!

Uni ja magamine - vaatlused näitavad, et naised magavad keskmiselt ühe tunni võrra rohkem kui mehed. Naised on unimütsid? Ärgem kiirustagem! Lapsega ema magab ärksamalt ja vähem kui harilikult. Asi on lapses, tema tervises ja heaolus, mis on emale ülimalt tähtsad. Warwicki ülikooli professor Sakari Lemola koos kolleegidega viis läbi pikaajalise uuringu, selgitamaks, kuidas muutub lapsevanemate unerežiim pärast lapse sündi. Esimese aasta jooksul lühenes ema uni 62 minutit, isa uni 15 minutit ööpäeva kohta. Üllatav oli aga, et lapsevanemate 10-15 minutit tavalisest lühem uni kestis kuni lapse kooliminekuni. Ajalooliselt on kujunenud nii, et ema hoolitseb väikese lapse eest, siit ka lühem ja ärgas uni. Aga esimesel võimalusel püüab ema seda unevõlga  korvata, magades  kasvõi tunni võrra rohkem.

Armukadedus - naine elab rängalt üle mehe emotsionaalset lähedust oma konkurendiga. Hirm on põhjendatud, sest mees võib „armastusest purjus peaga“ oma  naise ja lapse(d) maha jätta.  Mees aga kardab oma naise ja konkurendi füüsilise läheduse pärast. Naine võib ju perre tuua „käopoja“, selline lisakoorem on juba liiast.

Naise ja mehe erinevusi on suur hulk, kui tuletame meelde koolibioloogiat. Tähtis on, et me teaksime erinevuste päritolu, oskaksime neid seletada ja delikaatselt mõista. Need erinevused ei pea eraldama mehi ja naisi, vaid ühendama neid, sest tänu erinevustele me täiendame üksteist ja inimesena saame terviklikumaks.

Sa mu tõeline kullatükk

Kullatükikesest võib saada ka kullatükk. Oma kallitele naistele võiks kinkida  ehteid, põhjusi on ju küllaga: esimese kohtumise aastapäev, esimese suudluse aastapäev, pulmaaastapäev, rahvusvaheline naistepäev. Lõpuks saamegi uhkusega öelda - sa mu tõeline kullatükk!

Kui uskuda Tavidi juhi Alar Tammingu tulevikustsenaariumit, siis kui tänast maailma, kus kõik on kõigile võlgu (kokku üle saja triljoni dollari), tabab võlamulli pauk, võib paberrahaga vaid ahju kütta. Ainus jääv väärtus on kuld. Tahate ellu jääda – koguge kulda! Naine oleks siis kodune kullapank. Kuid pank on alati seotud riskidega.

Meenuvad maailmakuulsa USA näitleja Elizabeth Taylori elutargad sõnad: mehed tulevad ja lähevad, teemandid jäävad. Teemante kogunes päris palju. Kuid siis läksid ka teemandid.  Betty annetas  teemandid AIDS-i vastu võitlemise fondile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee