Poliitika

VIDEO JA FOTOD | Ratas: Keskerakond nendel tingimustel Reformierakonnaga valitsusse ei lähe (333)

Ohtuleht.ee, 8. märts 2019, 13:46
Foto: Robin Roots
Keskerakond kogunes täna mitmetunnisele koosolekule, et otsustada, kas võtta Reformierakonna kosjad vastu või lükata need tagasi. Kunagi on nende liit juba korra purunenud. Seekord otsustati Reformierakonna pakkumine eos tagasi lükata.

Täna arutas Keskerakond isekeskis sama küsimust. Riigikogu Keskerakonna fraktsioonis toimus kolmetunnine koosolek, kuhu oli kohale tulnud kõik partei tuntumad-tähtsamad näod: Kadri Simson, Jüri Ratas, Yana Toom, Mailis Reps, Mihhail Korb, Taavi Aas, Enn Eesmaa, Jaak Aab, Janek Mäggi, Kalev Kallo, Raimond Kaljulaid, Kaido Höövelson ja teised.

Kinnitamata andmeil olid peamiselt Reformierakonnaga valitsuse moodustamise vastu erakonna raskekahurvägi – Jüri Ratas, Mailis Reps, Kadri Simson, Jaanus Karilaid, Kalev Kallo ja Mihhail Stalnuhhin. Toetust valitsusse minekuks näitas eelkõige üles Yana Toom ning nooremad keskerakondlased Raimond Kaljulaid, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev ja Janek Mäggi. Hääletus lõppes siiski skooriga 15 valitsuse vastu, kaks poolt.

Pressikonverentsil teatas Ratas aga, et Reformierakonnaga koos nad valitsuses jätkata ei soovi. „See põhimõtteline seisukoht, mille eest Keskerakond on kahel aastal valitsuses seisnud, on selleks, et sissetulekute ebavõrdsust vähendada, mitte suurendada,“ selgitas Jüri Ratas ja lisas, et neile sellised ultimatiivsed kõnelused ei sobi. Ratase sõnul ei ole mõistlik minna läbirääkimisi pidama, tõmmates samal ajal punased jooned maha.

Mihhail Kõlvarti sõnul ei ole Reformierakonna maksusüsteemi muutmise soov vastutustundlik, sest teeb rikkaid veel rikkamaks. „Kui me enne juhatuse koosolekut saime meili kaudu jõulise sõnumi, et maksusüsteemi osas ei ole midagi läbi rääkida, siis ei olegi midagi läbi rääkida,“ sõnas ta.

Jaanus Karilaid ei usu üldse, et Reformierakond tahtis tõsiselt läbirääkimisi pidada: „Reformierakond oli nii jäik, nende ettepanek ei olnud tegelikult siiras. Erakonna juhatus nägi selle läbi.“

Mis saab edasi?

Ratase sõnul ei ole Keskerakond ühegi teise erakonnaga koalitsiooniläbirääkimisi alustanud. Kõlakad Keskerakonna ja Isamaa liidust ei olnud tema sõnul tõesed. „Helir-Valdor Seeder ei ole alustanud meiega koalitsiooniläbirääkimisi ja meie ei ole temaga midagi kokku leppinud,“ sõnab Ratas.

Keskerakonna esimehe sõnul ei hakka nad koalitsiooni läbirääkimistel kedagi välistama. Palju olulisem olevat erakonna jaoks see, et nad saaksid oma valimislubadused ellu viia.

„Me oleme nõus läbi rääkima, aga loomulikult ei lähe me alla kirjutama koalitsioonileppele, milles ei ole sõnagi pensionitõusust,“ rõhutas Ratas pressikonverentsi lõpus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;