Maailm

PEAMINISTRI VALIMISTRIKK? Soome valitsus astus ootamatult tagasi! (27)

Liina Hallik , 8. märts 2019 10:03
Soome peaminister Juha Sipilä esitas täna president Sauli Niinistöle tagasiastumisavalduse Foto: Reuters/Scanpix
Soome peaminister Juha Sipilä esitas tagasiastumisavalduse. 

Yle teatel on tagasiastumise põhjuseks see, et kavandatav sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reform (sote) on väga palju pingeid tekitanud ega ole leidnud oodatud toetust parlamendis.

Juha Sipilä valitsus jätkab kohusetäitjana kuni 14. aprillil toimuvate parlamendivalimisteni. Lahkuv valitsus poliitilisi otsuseid enam vastu võtta ei saa, kajastas valitsuse tagasiastumist Iltalehti. 

Peaminister Juha Sipilä esitas valitsuse tagasiastumise avalduse president Sauli Niinistöle Mäntyniemis reedel kell 10.00. President Niinistö on tagasiastumise heaks kiitnud ja palunud jätkata valitsusel kohusetäitjana. 

Roheliste juht Pekka Haavisto sõnul on tagasiastumine arusaadav. "See on valitsuse jaoks ainuvõimalik lahendus, kuivõrd nende suurim projekt ebaõnnestus," kirjutas Haavisto Twitteris. 

"Mulle on tohutu pettumus, et meie suurim projekt ebaõnnestus," ütles Sipilä pressikonverentsil. "Tulin poliitikasse lahendusi otsima ja Soome elu korda tegema. Sote on olnud pikk projekt ning selle käigus on palju vigu tehtud."

"Olen põhimõtetega mees. Poliitikas peab võtma vastutuse oma tegude eest," sõnas Sipilä. "Võtan vastutuse oma tegude eest, mistõttu astun tagasi."

Reformi vajadus pole Sipilä sõnul kuhugi kadunud. "Sote tuleb ellu viia. Vabandan teie kõigi ees, et see praegu ei õnnestunud ning viibis."

Sipilä märgib, et 80 protsenti valitsuse lubadustest on ellu viidud – kasvanud on tööhõive ja vähenenud võlad. "Üks viiest olulisemast projektist jäi siiski ellu viimata."

Sipilä on valmis kutsuma ümarlauda erakondade esindajaid, et mõelda selle üle, kas sote töö jätkub: "Nüüd on aeg alternatiive pakkuda."

Soome politoloog Johanna Vuorelma kirjutab Twitteris, et valitsuse tagasiastumist on raske käsitleda vastutuse võtmisena. "See tundub pigem valimisstrateegiana häälte saamiseks. Vastutus oleks pidanud kajastuma sote ettevalmistuses, mitte paar nädalat enne valimisi."

Ka põlissoomlaste esindaja Ville Tavio sõnul on Sipilä tagasiastumine "valimistrikk".  Tavio sõnul ei ole sellel teguviisil lääne demokraatias kohta. "Vastutustundlik peaminister oleks valimisteni peaministrina jätkanud." 

Soome Kommunistlik Partei tähistab aga valitsuse langemist, pakkudes Helsingi kohvikutes inimestele kohvi.

Samal teemal

07.02.2019
VÄRSKE KÜSITLUS: Soome parlamendivalimised võidavad sotsiaaldemokraadid