Eesti uudised

Möödub 75 aastat märtsipommitamisest  (4)

Helle Solnask, Eesti Muinsuskaitse Selts, 7. märts 2019, 17:56
Märtsipommitamise peamiseks sihiks olid rahulike elanike kodud, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada.Foto: Eesti Muinsuskaitse Selts
9. märtsil möödub 75 aastat Tallinna pommitamisest. Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub mälestama hukkunuid, süütama küünlaid Siselinna kalmistul ja Harju tänaval ning osa võtma mälestuskontserdist Niguliste muuseum-kontserdisaalis.

Narva purustamise järel 6. märtsil toimus suurim Tallinna pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kella 19.15–1 ja 3–6 kohale lennanud punalendurid heitsid linna kohal alla 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.

Samal teemal

Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike kodud, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Hansalinn sai rängalt kannatada. Süttis eestluse sümboliks olnud Estonia teatri maja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Põlesid Niguliste kirik, linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil. Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast moodustas see ligi kolmandiku. Pea 20 000 elanikku jäi ilma oma kodust. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, 50 Saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.

1989. aastal alustas Eesti Muinsuskaitse Selts 1944. aasta 9. märtsi pommitamise ohvrite mälestamist Siselinna kalmistul, mälestusteenistusega Niguliste muuseumis ning küünalde süütamisega Harju tänaval.
Muinsuskaitse selts on mälestuspäeva korraldanud 30 aastat – kes ei mäleta minevikku, on määratud seda kordama. Tänavu esineb Nigulistes päevakohase kõnega kirjandusteadlane Maarja Vaino, vaimulikuna teenib piiskop Philippe Jourdan. Kontserdiosas astuvad üles tunnustatud muusikud.

2014. aastal, kui pommitamisest möödus 70 aastat, korraldas muinsuskaitse selts Tallinnas 1944. aasta pommirünnakuid käsitleva rahvusvahelise konverentsi eesti ja soome ajaloolaste osavõtul. Nimelt on vähe tuntud fakt, et ka soomlasi tabasid samasugused rünnakud, sest Nõukogude lennuvägi pommitas Helsingit ja teisi Soome linnu. Nigulistes saab vaadata ka muinsuskaitse seltsi väljapanekut 1944. aasta fotodest õhurünnakutest Eesti ja Soome linnadele.

Varem on 9. märtsil Niguliste muuseum-kontserdisaalis tagasivaate teinud tuntud ajaloolased, ühiskonnategelased, kunstnikud, teiste seas muinsuskaitse seltsi esimees Peep Pillak, Jaak Juske, Kalmar Ulm ja Aarne Mikk. Ajaloomälu hoidmisest ja sellest, miks ei tohi unustada, kõneles 2017. aastal Tallinna reaalkooli õpilane Uku Kert Paidra.

------------------------------
Mälestusüritused Tallinnas

*Palju inimohvreid kaasa toonud ja suure osa südalinnast hävitanud Tallinna märtsipommitamist meenutatakse laupäeval Vabaduse väljakul Ajateatri installatsiooniga „Mälupildid“. Kella 12–22 esitatakse audio- ja videoinstallatsioonidena mälestusi inimestelt, kes tol ööl kannatasid ja kaotasid lähedasi või kodu. Installatsioon sündis linnaarhiivis ja linnamuuseumis talletatud mälestustest, millest tegi valiku Loone Ots ja lavastuse Anne Velt.

*Kell 12 asetatakse Siselinna kalmistul pärjad ja küünlad hukkunute ühishauale. Mälestusteenistuse korraldab juba 30. korda Eesti Muinsuskaitse Selts.

Traditsiooniliselt süüdatakse 9. märtsil Harju tänaval küünlad märtsipommitamise ohvrite mälestamiseks. Foto: Robin Roots

*Kell 18 algavad kontsert-mälestusteenistus Niguliste kirikus ja Püha Johannese kirikukooli heategevuskontsert Jaani kirikus. Kell 19.15 süüdatakse traditsiooniliselt küünlad Harju tänaval, osaleb ka president. Samal ajal hakkavad helisema Tallinna kirikute kellad.

*Tallinna linnamuuseum meenutab Tallinna suurpommitamist ekskursioonidega bastionikäikudesse, mida toona kasutati varjendina. Ekskursioonid algavad laupäeval kell 16 ja kell 17. Ekskursioon saab alguse Kiek in de Kökist. Huvilistel tuleks end ringkäigule registreerida telefonil 644 6686 või aadressil kok@linnamuuseum.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee