Maailm

Koolitüdruk innustab sadu tuhandeid noori kliimamuutustega võitlema (70)

Aadu Hiietamm, 8. märts 2019 08:05
EESTKÕNELEJA: Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg (16) kõnelemas 1. märtsil Põhja-Saksamaal Hamburgis toimunud 10 000 osavõtjaga meeleavaldusel.Foto: AFP/Scanpix
Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg alustas mullu augustis Stockholmis parlamendihoone juures istumisstreiki, et nõuda riigi ja kogu maailma juhtidelt konkreetseid tegusid ähvardava kliimakatastroofi ära hoidmiseks. Väikesekasvuline (153 cm) tüdruk sai kiiresti maailmakuulsaks ja täna järgivad teda kümned tuhanded noored üle kogu maailma. 

Tõsise ilmega Greta Thunberg on praegu ilmselt kõige tuntum koolitüdruk terves maailmas. Ja see tuntus tuli kiiresti. Mullu 20. augustil, esimesel koolipäeval läks ta ajendatuna kuumast suvest ja laastavatest metsatulekahjudest Stockholmis parlamendihoone juurde, kaasas plakat „Skolstrejk för klimatet“ („Koolistreik kliima eest“). 

ALGUS: Greta Thunberg alustas Stockholmis parlamendihoone juures koolistreiki kliima eest mullu augustis.Foto: TT/Scanpix

Samal teemal

Kuigi tema ooperilauljast ema ja näitlejast isa arvasid, et tütar peaks ikka hoopis kooli minema ja õpetajadki olid pahased, istus tol ajal 15aastane Greta parlamendihoone juures iga päev kuni 9. septembril toimunud parlamendivalimisteni. Pärast seda jätkas ta streiki reedeti ning koos temaga näeb parlamendihoone juures ka teisi kliimaaktiviste. 

Kuulis kliimasoojenemisest kaheksa-aastaselt 

Enda sõnul kuulis Greta inimeste põhjustatud kliimasoojenemisest kaheksa-aastasena koolis ning otsustas anda oma panuse selle pidurdamiseks.Ta hakkas kodus energia säästmiseks tulesid kustutama, loobus lennukiga lendamisest ja hakkas veganiks. Samuti ei ostnud Greta ilma vajaduseta uusi asju. 

Viis aastat tagasi lõpetas ta mingil hetkel rääkimise ja peaaegu ka söömise, tehes sellega perele palju muret.  Arstid diagnoosisid tal Asbergeri sündroomi, mis on autismi kerge vorm. Greta sõnul oli diagnoosist palju abi ning see aitas tal normaalsesse ellu tagasi tulla. 

Tema pühendunud tegutsemine äratas kiiresti meedia tähelepanu ning uudis visast targa jutuga Rootsi koolitüdrukust levis kiiresti üle Euroopa ja maailma.    

Greta kutsuti detsembris ÜRO kliimakonverentsile Katowices. Ta pani seal peetud kõnes riikide esindajatele südamele, et soovib elamiskõlblikku maailma nii endale kui ka oma lastele.

„2078. aastal tähistan 75. sünnipäeva. Kui mul peaks olema lapsi, siis nad veedavad selle päeva võib-olla koos minuga. Ehk küsivad nad minult midagi teie kohta. Näiteks miks te ei teinud midagi, kui oli veel aega midagi teha,“ ütles kliimaaktivist Greta Katowices. 

Jaanuaris sai ta kutse tulla Davosi maailma majandusfoorumile. Ta sõitis sinna 32 tundi rongiga. 

Veebruaris osales Greta kooliõpilaste meeleavaldustel Brüsselis, Pariisis ja Antwerpenis. 1. märtsil marssis ta koos 10 000 õpilasega Hamburgis.

TÕELINE KUULSUS: Saksamaal Düsseldorfis tõid roosiesmaspäeva karnevalil osalejad  välja ka Greta Thunbergi kuju.Foto: AP/Scanpix

See on alles algus

Saksa nädalaajakiri Der Spiegel uuris Gretalt, kas ta tunneb oma edu üle uhkust. „Ei. Ma ei ole ju veel midagi saavutanud. Isegi kui kogu maailmas toimuvad demonstratsioonid, on see alles algus, sest poliitikud ei tunne meie vastu huvi.“

Gretast alguse saanud kooliõpilaste liikumine laieneb kiiresti. Järgmisel reedel, 15. märtsil toimuvad kooliõpilaste meeleavaldused juba vähemalt 57 riigi 490 linnas. Rootsi koolitüdruku visadust kliima kaitsmisel toetasid värskes üleskutses 700 teadlast Saksamaalt, Austriast ja Šveitsist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee