Foto: Ira Chaplain/ Vidapress
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 7. märts 2019 08:04
ÜRO andmetel langes Põhja-Koreas 2018. aastal toidu tootmine viimase kümne aasta madalaimale tasemele, jättes miljonid inimesed nälga.

Ligi 11 miljonit inimest ehk peaaegu 44 protsenti rahvast on alatoidetud, teatas CNN.

Mullu langes Põhja-Koreas toidu tootmine üle 9 protsendi. Selle põhjuseks olid viljaka põllumaa vähesus, moodsate põllumasinate ja väetiste puudus ning korduvad looduskatastroofid.

ÜRO kutsus eraldama 106 miljonit eurot Põhja-Koreasse abi saatmiseks. 

„Laialt levinud nälg ohustab tervet generatsiooni lapsi,“ ütles ÜRO Põhja-Korea koordinaator Tapan Mishra, kes tõdes, et ÜRO ei jõudnud mullu appi nii paljudele, kui plaaniti.

Põhja-Korea on viimaste aastakümnete jooksul üle elanud mitu näljahäda. Kõige hullem toidupuudus oli 90ndatel, mil umbes 10 protsenti rahvast nälga suri. Riigipea Kim Jong-un ja tema eelkäijad on saanud teistelt riigipeadelt karmi kriitikat, kuna on rahva vajaduste rahuldamise asemel ressursse tuumarelvade arendamisse suunanud,

Põhja-Korea ametnikud on majanduse ja rahva heaolu parandamiseks pidanud läbirääkimisi USAga, kus jutt keerleb peamiselt tuumarelvade arendamise lõpetamise ümber. Olukord ei ole Põhja-Korea jaoks lootusrikas, sest eelmisel nädalal lõppesid läbirääkimised ootamatult, kui USA president Donald Trump otsustas lihtsalt läbirääkimislaua tagant minema jalutada. Põhjuseks oli Põhja-Korea ametnike nõue, et USA kõik neile pandud sanktsioonid tühistaks. Majanduslikus mõttes on sanktsioonis Pyongchangi täielikult isoleerinud, jättes ainsaks koostööpartneriks Hiina.