Poliitika

Helir-Valdor Seeder: Reformierakonna kahel rindel tegutsemine on tekitanud ebakindlust kõigis (50)

Kristjan Väli, 6. märts 2019 16:45
Helir-Valdor SeederFoto: Teet Malsroos
Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütleb, et ta läheb kindlasti EKRE ja Keskerakonna juurde, et arutada võimalikku võimuliitu. Aga mitte veel. Las Reformierakond räägib oma jutud enne ära.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas teatas eile, et Reformierakond alustab Keskerakonnaga koalitsiooniläbirääkimisi. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütleb, et Reformierakonna otsus ei tulnud talle põrmugi üllatusena. Küll toonitab ta, et Reformierakonna käitumine on pehmelt öeldes kummaline – nimelt on kahel rindel tegutsemine tekitanud hulga ebakindlust kõigis.

Kahel rindel just selles mõttes, et Reformierakond on viimase kahe päeva jooksul ajanud juttu nii Sotsiaaldemokraatliku erakonna, Erakond Isamaa kui ka Keskerakonnaga. Lõpuks otsustati Keskerakonna kasuks. Kolmikliit väiksematega tõsteti riiulile seisma, vähemalt praeguseks. 

„Aga nüüd on nad otsuse teinud. Seni kuni me Reformierakonnaga läbirääkimisi pidasime, siis me teistega ei suhelnud. Aga nüüd on meil vabad käed. Kindlasti võtan nüüd mingil ajal ühendust EKRE ja Keskerakonna esimehega. Ja mina näitan üles initsiatiivi alternatiivse koalitsiooni moodustamiseks. Aga ma ei tee seda kohe. Keskerakonnal ja Reformierakonnal peab jääma aega, et aru saada: kas nad tahavad üksteisega käia või mitte,“ räägib Seeder.

Kaja Kallas kinnitas, et SDE ja Isamaa ei saa omavahel väga läbi, mistõttu on Keskerakond praegu parim valik. 

„Tõsi ta on, et oleme maailmavaatelt erinevad erakonnad. Üks on vasakul tiival, teine paremal. Aga mis puudutab seda, et me oleme koostöövõimetud, siis see on pigem õigustus või põhjendus,“ sõnab Seeder. „Sest üle-eelmine koalitsioon oli just Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik erakond ja Erakond Isamaa. Taasisesesivunud Eestis ongi selline kolmikliit kõige paremini toiminud valitsuses. Nii et midagi erakorralist poleks sellises koalitsioonis olnud.“ 

Politoloog: kõik trumbid on Keskerakonna käes

Politoloog Martin Mölder avaldas nädala alguses arvamust, et võib juhtuda olukord, et kõige olulisemad kõnelused käivad mitte Reformierakonna, Isamaa ja sotside vahel, vaid Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel. „On arvestatav tõenäosus, et valimiste võitja jääb opositsiooni,“ ütles Mölder teisipäeval. „Praegu näeme, et selle stsenaariumi esimene samm – Isamaa blokeerib kolmikliidu – on realiseerunud ning algas selle stsenaariumi teine samm. Nüüd on kõik trumbid Keskerakonna käes, sest reformil, kuna nad välistasid EKRE, teisi võimalusi valitsuse moodustamiseks ei ole. Kaksikliit on Kaja Kallase viimane võimalus, keskil on aga ka teisi variante. Praegu on Ratase otsustada, mida ta rohkem tahab. Kas ta tahab jätkata peaministrina ning on valmis selleks saavutama kokkuleppe EKREga või ta rahuldub sellega, et olla abiratas Kaja Kallase valitsuses,“ lausub Mölder.

Ta märgib, et Reformierakond on praegu väga keerulises positsioonis ning on ennast sisuliselt nurka mänginud enne, kui koalitsioonikõnelused üldse korralikult hakata said. Neil ei ole enam eriti ruumi läbi rääkida.

„Öelda praegu Kallasele „ei“ on Ratase ainus võimalus jätkata peaministrina ning teha koostööd keskiga on EKRE ainus võimalus olla valitsuses. Isamaa ja EKRE teeksid koostööd niikuinii hea meelega ning koostöö EKRE ja sotside või EKRE ja reformi vahel on praeguses seisus välistatud. Ma näen nii Keskerakonna kui ka EKRE perspektiivist päris palju potentsiaali saavutada omavahel kokkulepe ning panna Reformierakond opositsioonipingile istuma. Ei ole üldse ebatõenäoline, et kõnelused kaksikliidu moodustamiseks varsti katkevad ning teatepulk valitsuse moodustamiseks siirdub Jüri Ratase kätte, kes teeb valitsuse Isamaa ja EKREga,“ räägib Mölder.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee