Maailm

ENDISE NUNNA PIHTIMUS: preester röövis jõuga minu süütuse (64)

Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm, 7. märts 2019 08:05
MÕRU MINEVIK: Saksamaal elav Doris Reisinger (35)  sattus nunnana Roomas vägistajast preestri meelevalda. Süüdlane on tänaseni karistamata. Foto: Imago/Scanpix
Katoliku kirik on tunnistanud laste seksuaalset väärkohtlemist ning pidas paavst Franciscuse juhtimisel kaks nädalat tagasi Vatikanis pedofiilia vastu võitlemisele pühendatud tippkohtumise. Oluliselt vähem on aga olnud juttu nunnade seksuaalsest kuritarvitamisest. Vägistatud nunnade eestkõneleja on sakslanna Doris Reisinger, kes teisipäeva õhtul rääkis oma loo telekanalis Arte näidatud dokumentaalfilmis.   

Katoliku kiriku rahvusvaheline nunnasid ühendav allorganisatsioon nõudis juba mullu novembris massiliste seksuaalkuritegude avalikustamist ning kirikujuhtide tegevusetuse lõppemist. Nunnadel on kõrini vaikimisest ja salalikkusest, mis takistas neil nende vastu toime pandud kuritegudest avalikult rääkimast.

Samal teemal

Paavst: preestrid on nunnasid väärkohelnud 

Paavst Franciscus oli kuu aega tagasi sunnitud tunnistama, et katoliku kiriku preestrid on tõepoolest väärkohelnud nunnasid ning pidanud pühasid õdesid lausa seksiorjadena. Probleem ei ole aga minevikku kadunud, vaid toimub mõnedes kloostrites praegugi, vahendas BBC.

Paavst Franciscus lubas, et katoliku kirik asub asjaga tegelema. Väidetavalt on mitu preestrit ja piiskoppi tööst vabastatud ja uurimise all. Paavsti sõnul toimub seksuaalvägivald peamiselt uuemates kogudustes ja kloostrites. Nunnade seksiorjadeks sundimine leidis aset Prantsusmaal asuvas St Jeani kloostris. 2005. aastal saatis eelmine paavst Benedictus XVI nunnad sealt minema. Tšiilis on teada juhtumeist, kus seksuaalvägivalla vastu sõna võtnud nunnad ordust lahkuma pidid. Vägivallast on teada antud ka näiteks Indias, Itaalias ja Aafrikas. Nunnade sõnul jäid paljud ohvrid kirikumeestest rasedaks, on teada ka abortidest – protseduur, mida katoliku kirik keelab.

NUNNAD VATIKANIS: Nunnad kõndimas Püha Peetruse väljakul. Paavst Franciscus tunnistas kuu aega tagasi esimest korda, et nunnadel on tulnud taluda preestrite seksuaalset vägivalda.  Foto: AP/Scanpix

Õigluse eest on asunud võitlema Saksamaal Wiesbadenis elav endine nunn Doris Reisinger (sündinud Wagner). Nüüd 35aastane naine läks 19aastasena pärast gümnaasiumi lõpetamist Rooma nunnaks. Jumalaga sidus teda sellal lootus ja usaldus. Seda kibedamad olid kloostris üle elatud õudused. Reisinger rääkis teisipäeva õhtul telekanalis Arte näidatud dokumentaalfilmis, kuidas 11 aastat tagasi kutsus preester ta oma tuppa jutuajamisele. Seal vägistas püha isa ilma pikema jututa enda juurde kutsutud orduõe.

„Keegi röövis minu süütuse. See oli tõeline šokk,“ meenutab vägistamist tol ajal noviitsi seisuses olnud Doris Reisinger. 

Pärast vägistamist otsis naine pihitoolis abi teiselt preestrilt, kes aga osutus samuti seksuaalseks ahistajaks. Seejärel rääkis Doris Reisinger vägistamistest vastutavale orduõele. „Oled ise selles süüdi,“ oli resoluutne vastus. Samuti soovitati tal tungivalt vägistamisest vaikida, sest suu avamine kahjustaks kogu ordut. 

Võitlus õigluse eest

Doris Reisinger jäi kloostrisse kaheksaks aastaks. Selle aja jooksul tuli tal taluda korduvat vägistamist. 2011. aastal otsustas ta lõpuks ordust lahkuda. Ta tegi vägistaja kohta ka ametliku avalduse. Vatikan korraldas uurimise, kuid see jäi lõpetamata. Uurimise tulemusi ei ole Reisingerile tänaseni tutvustatud. Samuti ei ole Vatikan esinenud ametliku avaldusega. 

Doris Reisinger lahkus kloostrist koos seal samal ajal elanud mungaga. Koos loodi perekond ja praegu kasvab peres ka laps. „Ilma meheta ei oleks ma ellu jäänud,“  on naine kindel. Abielu peab Doris Reisinger õnnelikuks  Hiljuti valmis Doris Reisingeril ka doktoritöö filosoofias. 

Lisaks värskele dokumentaalfilmile on Doris Reisinger kloostri seinte vahel üle elatud õudusi kirjeldanud ka kahes enda kirjutatud raamatus. 

Doris Reisinger tunnustas paavsti, kes kuu aega tagasi tunnistas avalikult nunnade väärkohtlemist. Samas on ta nördinud, et Franciscus ei rääkinud midagi süüdlaste karistamisest ja katoliku kiriku plaanist probleemi lahendamiseks.    

Samal teemal

10.02.2020
Nunnad räägivad südamelt ära: preestrid vägistavad meid ja sunnivad aborti tegema!
26.01.2019
OHVER: kardinal George Pell on koletis
06.01.2019
Paavst Franciscus: preestrid vägistasid ja pidasid nunnasid seksiorjadena