Maailm

Maailmapanga analüüs: vaid kuus riiki pakuvad meestele ja naistele võrdseid töövõimalusi, nende seas Läti (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. märts 2019 17:39
Foto: Mati Hiis
Maailmapanga vastilmunud raportist meeste ja naiste töövõimalustest maailmas ilmneb, et vähemalt juriidilises mõttes ehk seaduste põhjal kehtib meeste ja naiste täielik võrdsus vaid kuues maailma riigis. Nende seas on meie lõunanaabrid, kuid häbeneda ei anna ka Eesti tulemust.

Tööd puudutavas seadusandluses tagavad meestele ja naistele võrdsed õigused Rootsi, Belgia, Läti, Taani, Prantsusmaa ja Luksemburg. Raport kasutas andmeid 187 erinevast riigist. Vaadeldi erinevaid karjäärialaseid näitajad nagu näiteks uuel töökohal alustamine, laste saamine, võimalus saada tulevikus pensioni, võimalus ise äri alustada jne. Ülemaailmselt võib märgata positiivset trendi, sest ehkki vaid kuus riiki saavutasid maksimumi ehk 100 punkti, on riikide keskmine kümne aasta jooksul tõusnud 70 punktilt 75 punktini.

Kõige rohkem on naiste tööõiguse osas positiivseid muutusi olnud Lõuna-Aasia ja Sahara-taguses Aafrika piirkonnas.

Üle üheksakümne punkti said 39 riiki. Nende seas ka Eesti (97,5 punkti). Õieti ongi 97,5 sajapunktise skoori järel kõige kõrgem tulemus, mis raportis kajastub. Kena kohta jagab Eestimaa Austria, Kanada, Soome, Kreeka, Iirimaa, Portugali, Hispaania ja Ühendkuningriigiga.

Meist kõvasti tahapoole jääb näiteks USA, mis jagab 83,75 punkti skoori Malawi ja Keeniaga. USAs pole ette nähtud tasustatud vanemapuhkust ning enamik tööandjaid lubab noore ema lapsega koju vaid kuueks nädalaks. Venemaa tulemus on 73,13 punkti, Leedul 93,75, Norral 94,38 ja Saksamaal 91,88.

Tabeli lõpus näitavad kõige madalamaid tulemusi Sudaan ja Araabia Ühendemiraadid (mõlemal tulemuseks 29,38 punkti), tabeli lõpetab Saudi Araabia 25,63 punktiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee