Poliitika

Peaministri nõunik Tanel Kiik: Keskerakond arutab Reformierakonna ettepanekut õhtul (80)

Marvel Riik, 4. märts 2019 14:41
Tanel Kiik.Foto: Martin Ahven
Peaminister Jüri Ratase nõuniku Tanel Kiige hinnangul on paljud keskerakondlased skeptilised küsimuses, kas Reformierakonnaga tuleks koostööd teha. „Kui vaatame Reformierakonna varasemat praktikat, siis on näha, et nad ei ole kunagi hoidnud ühte partnerit neli aastat,“ rääkis Kiik. Keskerakond arutab poliitilist olukorda Reformierakonnaga täna õhtul kell kuus. Hiljem koguneb ka erakonna juhatus.

Keskerakonna juhtivatelt poliitikutelt on tulnud mitmeti mõistetavaid sõnumeid. Erakonna esimees Jüri Ratas andis valimispäeval ETV „Valimisstuudios“ mõista, et tema ülesanne on hoida parteid võimul. Esmaspäeval on aga erakonna juhtivate poliitikute suust kuulda suuremat skeptilisust.

Samal teemal

„Reaalsus on see, mille on viidanud ka juba Mailis Reps, et esimene kõnelustering, kellega räägitakse, kellega mitte, on Reformierakonna otsustada,“ rääkis peaministri büroo juhataja Tanel Kiik.

Esmaspäeva keskpäeval teatas riigikogu valimised võitnud Reformierakonna esimees Kaja Kallas, et püüab päeva jooksul kohtuda nii Isamaa, sotsiaaldemokraatide kui ka Keskerakonna esindajatega. „Valimistulemuse järgi on Reformierakonnal valitsuskoalitsiooni moodustamiseks kaks võimalust, kas koos Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga või koos Keskerakonnaga. Soovime kõigepealt konsulteerida võimalike koalitsioonipartneritega,“ ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

Kiige sõnul koguneb erakonna juhatus õhtutundidel, et arutada tekkinud poliitolukorda ja Reformierakonna ettepanekut. „Erakonna sees on väga palju neid, kes suhtuvad koostöösse Reformierakonnaga skeptiliselt, sealhulgas ka mina,“ avas Kiik erakonna häälestatust. Ta toob välja parteide erinevad maksulubadused, mis puudutavad madalat ja keskmist tulu teenivaid inimesi, kus Keskerakonna spekter on palju laiem kui Reformierakonnal, rääkimata personaalia küsimustest ja nõndanimetatud punastest joontest. „Kui alustada, siis austavalt võrdselt pinnalt ja läbirääkimiste käigus jõuda seisukohtadele.“

Samas usub Kiik, et Keskerakond moodustaks Reformierakonnaga tugeva ja püsiva koalitsiooni. Iseküsimus on, kas ka oravad nii mõtlevad. „Kui vaatame Reformierakonna varasemat praktikat, siis nad ei ole kunagi hoidnud ühtegi partnerit neli aastat. Koalitsioonid on lagunenud kahe–kolme aastaga, kas enne või pärast kohalikke valimisi,“ selgitas Kiik. „Sellised teod ja sammud ei tekita usaldust. Keskerakonna valitsused on alati lõppenud korraliste riigikogu valimistega.“

Meediapildis on märgata, et erakonna esimehe Jüri Ratase asemel võtavad sõnad teised juhtivad keskerakondlased nagu Kadri Simson või Mailis Reps. Kas Ratas hoiab madalat joont? Kiige sõnul tuleb peaminister Ratasel täita erinevaid kohustusi, mistõttu ei ole võimalik ainult valimistulemusi kommenteerida.

„Arusaadavalt on valimistejärgselt palju intervjuusoove ja loomulikult me jaotame koormust,“ rääkis Kiik. „Paratamatult üks inimene kõikjale ei jõua, ka erakonna sees tuleb osaleda nõupidamistel, kohtuda teiste delegatsioonidega ja muud sellist.“

Samal teemal

04.02.2019
Edgar Savisaar Keskerakonnale: kui sa ei seisa oma valijate eest, siis nad ka ei vali
04.02.2019
FOTOD | Reformierakond alustab kohtumisi võimalike koalitsioonipartneritega
04.02.2019
Mart Helme valitsuse moodustamisest: Siim Kallas rääkis mulle, et nad ei plaani kedagi välistada