Maailm

BREXIT JÄÄB ÄRA? Saksamaa parlamendijuht usub endiselt, et Suurbritannia jääb Euroopa Liitu (16)

Toimetas Aadu Hiietamm, 5. märts 2019 08:01
BREXITI VASTU: Londonis Suurbritannia parlamendihoone juures näeb jätkuvalt meeleavaldajaid, kes soovivad, et riik jääks Euroopa  Liitu.Foto: AP/Scanpix
Saksamaa Bundestagi (Liidupäeva) president Wolfgang Schäuble (76) peab Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu endiselt tõenäoliseks. 

Praeguse plaani järgi toimub Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ehk Brexit 29. märtsil. Kuna endiselt on vähetõenäoline, et parlament Suurbritannia peaministri Theresa May esitatud lahkumislepingut toetab, siis on May teatud tingimustel nõus Brexitit kuni kolm kuud edasi lükkama. Vastava otsuse peab sel juhul langetama järgmisel nädalal Suurbritannia parlament. 

Samal teemal

Saksamaa mõjukas veteranpoliitik, Bundestagi president Wolfgang Schäuble ootab kujunenud olukorras Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu.  „Ma usun, et Suurbritannia ei lahkugi Euroopa Liidust, või tuleb sinna millalgi tagasi,“ arutles Schäuble meediagrupile Funke antud värskes intervjuus.  Schäuble lisas, et viimased arengud Suurbritannias on niisugust veendumust ainult tugevdanud. 

Schäuble väljendas analoogilist seisukohta juba mullu kevade hakul, kui maailmas oli suure tähelepanu all Venemaa endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamine. „Venemaa tõenäoline keemiarelvarünnak Salisburys ja sellele järgnenud diplomaatiline kriis näitavad, kui hea on siin maailmas mitte üksi olla, ütles Schäuble tookord samuti meediagrupile  Funke antud intervjuus. 

Saksamaa Bundestagi (Liidupäeva) president Wolfgang Schäuble.  Foto: AFP/Scanpix

Schäuble sõnul kogesid britid tugevat solidaarsust ja nägid, et Euroopa toimib. Seetõttu on täiesti võimalik, et Suurbritannia valitsus võtab lahkumisavalduse tagasi. „Mul püsib endiselt lootus, et britid jäävad Euroopa Liitu,“ rõhutas Schäuble 11 kuud tagasi ning kordas sama seisukohta ka nüüd. 

Kaardid ajas nädal tagasi veelgi rohkem segamini Suurbritannia peamise opositsioonipartei Tööerakonna meelemuutus. Nimelt teatas Tööerakond, et  konservatiividele kahjuliku Brexiti lepingu takistamiseks on nad valmis toetama Brexiti asjus uut referendumit.

Peaminister Theresa May üks peamistest kriitikutest konservatiivide leeris, endine välisminister Boris Johnson seevastu leiab, et uus referendum on halb mõte. Ma arvan, et elanike seas on nii suur viha ja tüdimus - inimesed läheksid raevu mõttest, et peab selle asja üle uuesti hääletama,“ arutles ta. Johnson lisas, et 2016. aasta  referendum jagas rahva teravalt kahte vastandlikku leeri ja ja uus rahvahääletus teeks täpselt sedasama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee