Eesti uudised

PETTUMUS: kas Keskerakond reetis oma lojaalsed valijad? (66)

Juhan Mellik, 4. märts 2019 11:57
Jüri Ratas aplodeerimas. Valimistulemuste valguses pole tal selleks erilist põhjust.Foto: Martin Ahven
Riigikogu valimistel oodatust kehvema tulemuse teinud Keskerakonna ebaedu taga võib politoloogi hinnangul näha lihtsat põhjust – uusi toetajaid meelitades jättis partei vanad toetajad unarusse.

„Hästi oluline võis olla, et Jüri Ratase juhtimisel läks Keskerakond püüdma hääli uutest valijarühmadest ning kaotas seetõttu vanade hulgas,” analüüsib Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson.

Samal teemal

Näiteks venekeelse hariduse ja koolide õppekeele teema. „Poliitika, mida Keskerakonda ajas valitsuserakonnana, polnud kindlasti see, mida venekeelne valija oleks õigeks pidanud,” ütleb politoloog. Kui varem lubati seista kindlal käel venekeelse koolihariduse säilimise eest, siis kompromissettepanekud valitsuses pole neid lubadusi toetanud. „Valijad on selles ilmselt pettunud,” arvab Jakobson.

Illusioonide purunemist võis süvendada asjaolu, et varem kaua opositsioonis veetnud erakond ei saanud valitsust juhtides teha oma sisseharjunud kombel kampaaniat ja kõike väga julgelt välja lubada. Kõik see tõi kaasa valimisaktiivsuse languse Keskerakonna ajaloolistes tugipunktides ehk Tallinnas ja Ida-Virumaal.

„Päris oluline osa nende valijabaasist ei tulnud välja. Tõenäoliselt võisid nad olla pettunud,” ütleb Jakobson.

Keskerakond kaotas riigikogus ühe liikme, võites 26 kohta. Reformierakond teenis neid kokku 34.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee