Maailm

Uuendatud kell 14.45

AASTA SALISBURY MÜRGIRÜNNAKUST: ohvri poeg saatis Putinile kirja ja peaminister May käis linlastega kohtumas (11)

Aadu Hiietamm, 5. märts 2019 08:05
Ewan Hope (20).Foto: Vida Press
Lõuna-Inglismaal Salisburys mürgitati aasta tagasi närvimürgiga Novitšok Venemaa endine topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Arstid suutsid nende elu päästa, kuid hiljem jõudis mürgipudel inglanna Dawn Sturgessini, kes suri mullu 8. juulil. Peaminister Theresa May käis esmaspäeval Salisburys.

Suurbritannia võimud süüdistavad mürgirünnakus Venemaa sõjaväeluuret (GRU).

Dawn Sturgessi 20aastane poeg Ewan Hope saatis Salisbury mürgirünnaku esimesel aastapäeval Venemaa presidendile Vladimir Putinile kirja, milles palub õigluse jalule seadmiseks abi, vahendab Daily Mirror.

Samal teemal

Ewan Hope meenutab selles kirjas Vladimir Putinile, et tema ema tappis eelmisel aastal närvimürk Novitšok ning Suurbritannia politsei peab selle surma eest vastutavaks vähemalt kaht Venemaa kodanikku, kes on teie riigi kaitse all.

„Ma pöördun teie poole palvega anda meie ohvitseridele võimalus neid mehi minu ema mõrva asjus küsitleda. Minu ema on ära teeninud õigluse,“ lõpetab Ewan Hope oma lühikese kirja Venemaa presidendile Vladimir Putinile. 

Mullu juulis pöördus Ewan Hope ema surma asjus ka USA presidendi Donald Trumpi poole. Trump oli siis visiidil Suurbritannias ning lendas sealt Helsingisse kohtuma Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Hope palus Trumpi võtta ema surm üles jutuajamisel Putiniga.

Mürk oli parfüümipudelis

Teatavasti süüdistas Suurbritannia politsei mürgirünnakus esmalt Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširovit, kelles uuriva ajakirjanduse ühendus Bellingcat tundis ära ära Vene sõjaluure GRU teenekad töötajad Aleksandr Miškini ja Anatoli Tšepiga.

Ajaleht The Telegraph teatas veebruari algul, et rünnakus osales veel kolmaski mees, kes esines Sergei Fedotovi nime all ning ühe versiooni järgi juhtis just tema mürgitamisoperatsiooni ja tõi ka parfüümipudeli närvimürgiga Novitšok Inglismaale.

Petrov ja ja Boširov jäid Salisburys mullu 4. märtsil kell 11.58 valvekaamera vaatevälja Sergei Skripali maja lähedal. Uurijad usuvad, et nad piserdasid Novitšokki majauksele Nina Ricci väikesest testerpudelist.Samal päeval kell 16.15 sai Salisbury politsei teate murelikult inimeselt, kes märkas pargipingil kahte teadvuseta inimest – Sergei Skripali ja tema tütart Juliat. Mõlemad olid eluohtlikus seisundis ja viidi haiglasse, kus nad pikaajalise ravi tulemusel imekombel ellu jäid.

MÜRGIRÜNNAK: Kaitseülikondades spetsialistid uurimas Salisburys pinki, kus 4. märtsil 2018 leiti teadvuseta olekus Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Foto: AFP/Scanpix

Operatsioonis mürgianumana kasutatud parfüümipudeli leidis 27. juunil taaskasutatud asjade konteinerist Charlie Rowley, kes kinkis selle oma elukaaslasele ja Ewan Hope ´i emale Dawn Sturgessile. Naine pihustas arvatavat lõhnaõli oma randmetele, misjärel ta 8. juulil haiglas suri. Rowley sai samuti mürgituse ja tema tervis on tänini kehv.

Bellingcati andmetel on ka Sergei Fedotov GRU kõrge ohvitser ning tema õige nimi on Deniss Sergejev. Välispassi Fedotovi nimele sai Sergejev Moskvas samast passilauast, kus ka Miškinile ja Tšepigale anti välispass vastavalt Petrovi ja Boširovi nimele.

Bellingcati andmetel kasutas Fedotov 2015. aasta aprillis närvimürki Novitšok Bulgaarias kohaliku ettevõtja Emilian Gebrevi mürgitamisel. Arstid suutsid tookord Gebrevi ja koos temaga mürki saanud kahe mehe elu päästa. Novitšoki kasutamine nende mürgitamisel selgus Helsingi ülikooli laboratooriumis tehtud analüüsis.

Gebrevi arvates sooviti teda tappa sellepärast, et tema kompanii tarnis relvi Ukrainale.

 Viis kahtlusalust?

Seejärel väitis ajaleht Daily Mail, et kahtlusaluseid ei ole kolm, vaid koguni viis.  Ajalehe andmetel valmistub politsei andma Suurbritannia valitsusele üle tõendid, mis tõestavad veel kahe Venemaa kodaniku osalemise Skripalide mürgitamises. Nende roll oli aga varasemalt teada olevast kolmest kahtlusalusest väiksem.

Vene võimud eitavad tänaseni oma seotust Skripalide tapmiskatsega.

TAAS MÜRGIVABA: Nädal tagasi lõpetati Salisburys Sergei Skripali majas ja mitmel pool mujal kapitaalsed puhastustööd ning linn kuulutati ametlikult Novitšoki- vabaks. Mürgirünnaku esimese aastapäeva puhul käis esmaspäeval Salisburys ka Suurbritannia peaminister Theresa May (sinises mantlis).Foto: PA Pictures/Scanpix

Nädal tagasi lõpetati Salisburys Sergei Skripali majas ja mitmel pool mujal kapitaalsed puhastustööd ning linn kuulutati ametlikult taas Novitšoki-vabaks.  Mürgirünnaku esimese aastapäeva puhul käis esmaspäeval Salisburys ka Suurbritannia peaminister Theresa May. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee