Anu Saagim erakonna Eestimaa rohelised valimispeol Sveta baarisFoto: Heiko Kruusi
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 4. märts 2019 11:10
Vikerhommikus muljetas riigikogu valimistest Anu Saagim, kes kinnitas, et ta europarlamendi valimistel ei kandideeri, kuid jääb esialgu roheliste ridadesse.

Saagim sai riigikogu valimistel 604 häält.

„Just vaatasime, et Toomas Tõniste, Rene Tammist, Erki Savisaar, Kalle Muuli, Marianne Mikko, Aivar Riisalu, Andrus Vaarik, Märt Sults said kõik minust vähem hääli, nii et ma olen uhke,“ rääkis Saagim ja märkis, et sai selle tulemuse sentigi kulutamata.

„Kui ma oleks veel pastakaid käinud jagamas... ja märke, kalendreid ja märkmikke, siis ma ei teagi,“ mõtiskles ta.

Saagim sisenes enda sõnul poliitikasse puhtalt sellepärast, et tal ei olnud kedagi valida.

„Kui ma Zuzuga tegin viimase intervjuu, kui ma Õhtulehes veel olin, siis ma rääkisin, et ma olin ju see inimene, kes ei oleks valima läinudki. Ma olin nii tüdinenud sellest vassimisest ja valetamisest ja see klassikaline lause, et ma ei tea, keda valida. Zuzu käis siis välja veksli, et mis sa jamad, sa oled viimaste aastatega suht roheliseks muutunud, et pane end nimekirja ja hääleta enda poolt. Ma mõtlesin kohe näpud püsti, et woohoo, kuidas ma selle peale varem ei ole tulnud?“

Kuigi Saagimil ei ole enda sõnul vereringes poliitikugeeni, siis rohelised võtsid ta kohe enda sekka.

„Ma ei ole kunagi nii palju heatahtlikke inimesi kohanud. Ma olen tõesti muutunud, sest ma olen hakanud meie looduse peale mõtlema. Mind päriselt ärritab see Rail Baltic ja nüüd on sellega kööks, see tuleb 180 protsenti,“ kommenteeris bravuuritar ja vihjas sellele, kuidas Reformierakond ei keskendu piisavalt loodushoiule.

„See on tulnud rohujuure tasandilt. Ma olen näinud isegi Saaremaal, mis lageraiet seal tehakse. See on nii südantlõhestav. Ma olen siin kesklinnas sidunud koduõues iseennast kastani külge, et seda maha ei võetaks,“ jutustas Saagim. 

Vikerhommiku saatejuht Taavi Libe tõi välja, et Reformierakonna juht Kaja Kallas sai 20 000 häält ja kliima soojenemist eitav Mart Helme 9 000 häält.

„Siis ma pean ütlema, kallis eesti rahvas, et te olete ikka väga lollid, naiivsed ja rumalad. See maksab tuleva 20 aasta jooksul kätte. Kui te mõtlete, et mis mul sest, ma elan oma elukese ära ja pärast mind tulgu või veeuputus, siis ei ole siin midagi päästa ja hoopis mina peaksin siit ära kolima. Mulle on ka öeldud, et kui sulle ei meeldi, siis mine minema ja täna ei peagi kaugele minema. Skandinaaviamaades on aru saadud, et roheline mõtteviis on see päris asi, mille poolt võiks olla. Kahju, et eestlased jõuavad selle järelduseni liiga hilja. Raha on ikka see, mille poole kummardatakse. Palju õnne teile!“ 

Saagim enda sõnul europarlamendi valimistel ei kandideeri, kuid roheliste ridadesse jääb kindlasti. 

Poliitikas oli Saagimit üllatanud see, kuidas ärimehed tulid raha pakkuma ja sellega seoses oma tingimusi esitama.

“Kuskilt soost ujusid välja mingid ärimehed, kes ütlesid, teate me oleme nõus teie valimiskampaaniat toetama, täies mahus ja väga suurte summadega, aga lõpetage see Rail Balticust jahumine. Siis ma mõtlesin, et what the fuck! Ma jäin kohe ootele ja mõtlesin, et inimene on ikka nii ostetav. See ei tulnud isegi kõne alla, vastus oli kohe ei ja keegi ei hakanud sellel teemal isegi arutama,“ jutustas Saagim.