Poliitika

Seedril lähipäevadel pereelule aega ei ole: nad näevad mind kahjuks ainult televiisorist (9)

Andra Nõlvak, Hindrek Pärg, 4. märts 2019 03:49
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder pühapäevasel erakonna peol. Foto: Teet Malsroos
Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder oli tulemustega rahul. „See oli ootuspärane tulemus, oleme rahul. Arvasime, kui saame üle kümne koha, oleme jõudnud olukorda, kuhu valimiskampaaniaga startisime.”

Isamaal on võimalus olla üks Reformierakonna partneritest koalitsioonis, ent Seeder ei hakanud pühapäeva hilisõhtul spekuleerima. „Ootame ära, kui erakondade esimehed on omavahel konsulteerinud. See, et enne valimisi on kedagi välistatud, ei ole absoluutne. Koalitsiooniläbirääkimistel võib juhtuda, et ei suudeta mingites küsimustes kokku leppida. Erakondadel on punased liinid, mis ei luba kokkulepet saavutada.”

Samal teemal

Seeder oli veendunud, et erakond ei olekski suutnud väga palju paremini midagi teha. „Kampaania oli päris intensiivne ja julgen öelda, et õnnestunud. Meie probleemiks on minevikuvarjud. Elluviiva poliitika ähmastumine, kaugenemine rahvuskonservatiivsest maailmavaatest ja ebamäärane poliitika viis meilt valijad. Sealt kasvas välja Vabaerakond, kõrvale tekkis EKRE ning mitmed rahvuslikult meelestatud inimesed läksid teiste erakondade taha. Nende tagasivõitmine pole kiire protsess,” analüüsis Isamaa esimees.

„Pärast minu esimeheks saamist, võtsime ette praeguse tee ja nagu tulemused näitavad, oleme õigel teel. Samamoodi jätkates taastub usaldus. Poliitika on maraton, mitte sprint.”

Riigikokku valiti ka palju naisterahvaid ning suure tõenäosusega saab ka järgmiseks peaministriks just naine. Isamaa 12 saadikust vaid üks on naissoost, - Viktoria Ladõnskaja-Kubits -, ent erakonna esimehe sõnul on riigi juhtumine soolises mõttes enam-vähem tasakaalus. 

"Mitmetel kõrgetel positsioonidel on meil naised - näiteks president, peaprokurör, õiguskantsler ja võrdõiguslikkuse volinik. Ainult peaministri kohal pole olnud naine, kuid ma arvan, et selles pole midagi kummalist ega erilist. Meeste ülekaal poliitikas on suur, aga kui vaatame ametnikkonda, avalikus teenistuses töötavaid inimesi, siis seal on päris märgatav naiste ülekaal. 

Meil võib tõesti juhtuda nii, et ainsa naisena pääseb riigikokku Ladõnskaja. Kõik teised naised toetavad teda ja ka neid mehi, kes pääsesid parlamenti. Kindlasti võiks olla rohkem naisi ja olen kindel, et tulevikus on ka neid rohkem. Sookvoote ma ei toeta, see peab olema vaba valik vabadel valimistel. Kõikidel erakondadel on probleem, sest üheski erakonnas pole naisi ja mehi võrdselt," arutles Seeder.

EKRE noppis Isamaalt valijaid

Seeder tunnistas, et võrreldes eelmiste valimistega suurima edasihüppe teinud EKRE on neilt hääli võtnud. „Minu valimisringkonnas Viljandi- ja Järvamaal oleme kindlasti mingil määral kaotanud hääli EKREle. Vahepealse kuvandiga kaotasime need valijad, keda olime aastakümneid ettevalmistanud. Kindlasti arvan, et EKRE taga on ka väga suur hulk protestihääli, mis lähevad nende tagant ära, kui nad peaksid minema koalitsiooni või väga pikaks ajaks opositsiooni jääma, sest siis neil pole enam seda värskust ja protestivaimu. Samas neid hääli me väga ei püüa, meie eesmärgiks on maailmavaatelised hääled.”

Isamaa esimehe sõnul võib ühest häälest sõltuda poliitika kujundamisel väga palju, millepärast ei pea õigeks valimistel mittekäimist. „Alati on mõistlik oma arvamust valimiskasti juures väljendada. Kui oled nii pettunud ja protestimeelne ning arvad, et kedagi pole valida, siis alati on võimalus ise poliitikasse minna – osaleda aktiivselt, otsida toetust ning püüda enda põhimõtteid ellu viia ja Eesti riiki paremaks teha. Mina pean sellist suhtumist õigemaks.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee