Kersti Kaljulaid | Kaja KallasFoto: Teet Malsroos | Martin Ahven
Hindrek Pärg 4. märts 2019 00:42
Pühapäeva õhtul toimunud valimiste järel saab Eestist ainus vabariik maailmas, kus kaks kõige mõjuvõimsamat inimest on naised. 

Valimised võitis Reformierakond ning väga suure tõenäosusega saab Eesti järgmiseks peaministriks partei esinaine Kaja Kallas. Kuna Eesti president on Kersti Kaljulaid, siis on Eesti praegusel ajal ainus vabariik maailmas, kus kahel kõige mõjuvõimsamal positsioonil on naised. 

Eesti pole küll esimene riik maailmas, mida on juhtinud naised. Näiteks Suurbritannia peaminister on Theresa May ning kuninganna Elizabeth II. Sama võimuolukord on ka Taanis, mille peaminister oli 2011. aastal Helle Thorning-Schmidt ja kuninganna Margrethe II. 

Vabariikidest on Eestist ette jõudnud Soome. Aastatel 2000 – 2012 oli president Tarja Haloneni käe all kaks naissoost peaministrit: Anneli Jäätteenmäki (2003. aastal kaks kuud) ning Mari Kiviniemi (2010 – 2011). 

Kaja Kallas pidas 00.15 paiku Reformierakonna valimispeol kõne. "Tegin tänaseks valmis kaks kõnet. Mul ei ole kumbki meeles. Aga kõigepealt tahan tänada kõiki valijaid. See on tohutu tunnustus, tohutult tugev mandaat, mille saime valijatelt," rääkis Kallas. 

"Teiseks tahaks tänada kõiki kandidaate, eriti esinumbreid. Meil oli suurepärane meeskond, kõik mõtlesid välja igasuguseid lahendusi, kuidas valijatega suhelda ja veenda. Töö ei lõppenud päeval ega ööl. Suur aitäh kõigile ja teeme endale ka aplausi.

Tahaksin väga tänada kogu kontorit ja taustatööd. Kandidaatidel oli seekord abis väga palju noori vabatahtlikke ja nad tegid ära tohutult suure töö. 

Ma tõesti loodan, et te tundsite tuge ja ma ei saa öelda, et see oli lihtne. Eelmise aasta sügisel ja aasta lõpus oli väga raske. Meie reiting oli madal, see läks alla. Inimestel oli motivatsioonipuudus. Sealt august kasvasime välja, olime koos tugevad ja olime teineteisele toeks. Aitäh ja nüüd hakkab tõeline töö valitsuse kokkusaamiseks ja et hakata riiki terve mõistusega valitsema."