Valimispidu restoranis Pööbel. Foto: Tiit Tamme
Kristjan Väli 3. märts 2019 23:25
Sotsiaaldemokraatliku erakonna valimispidu toimub Tallinnas restoran-pubis Pööbel.

Sotside valimispidu kulgeb võrdlemisi vaikselt. Süüakse ja juuakse head-paremat. Ka silmavaade on sotsidel võrdlemisi kaine, mis sest et pidu mitu tundi kestnud. Üha tühjenevad vaagnad toiduga asendatakse kiirelt.

Vaikselt hakkab sotside valimispidu tühjemaks jääma. Küll aga liigub ringi üksjagu ajakirjanike, kes kullipilguga sotse puurivad. Kui kell 20 oli maja puupüsti täis, siis nüüd saab juba liikuda. Meeleolu siiski rõõmus, ei ole nuttu. Mis sest, et sotsidel ju suurt häältesaaki taskus ega ka tõenäolislet tulemas pole.

Foto: Tiit Tamme

Marina Kaljurand on saanud sotsidest seni suurima häälesaagi – 5013 häält ( 23.03 seisuga). Samasuur või parematki häältesaaki oodati ka mitmelt teiselt sotsiaaldemokraadilt. Mis juhtus? Kaljurand tunnistab, et on igati rõõmus iga hääle eest, mis ta valimistel sai, ent tunnistab seejuures veidi nukralt: erakond võinuks ikka rohkem hääli saada.

„Meil on põhjust mõelda, kus me oleme selle toetuse kaotanud,“ lausub poliitik. Kuhu siis hääled jäid? Kas tõepoolest mõjutas Indrek Tarandi Toompea lossiplatsi skandaal ja Rainer Vakra plagiaadiskandaal sotside valimistulemust nii rängalt? „Ma arvan, et need juhtumid mõjutasid. Ja ma ütlen seda selle põhjalt, et vaadates seda, kuidas inimesed reageerisid nende juhtumitele. Siis see häälte arv, mis Indrek ja Rainer said. Eks see ongi hinnang. Hinnang sellele, mida nad tegid ja hinnang nende käitumisele,“ lausub Kaljurand.

Kaljurand sõnab, et Toompea platsi juhtum Indrek Tarandi ja EKRE vahel aga ei mõjuta fakti, et inimese löömine on vale. „See on lubamatu,“ ohkab ta. „Rainer Vakra juhtum on muidugi keerulisem. Eks seal olla rohkem seda keerutamist ja vassimist. Kui Rainer oleks algusest peale öelnud, et see paarkümmend lehekülge on plagiaat  – et see on tema viga, ta kahetseb. Teate, ilmselt oleks talle andeks antud ka,“ leiab Kaljurand.

Rainer Vakra valimispeole siiani tulnud pole. Kaljurand ei tea, mispärast pole poliitik ennast näole andnud. Kaljuranna sõnul pärast valimisi erakonnas nõiajahti ei toimu. Küll aga lubab ta, et vaadatakse ja analüüsitakse, mis paremini võiks teha.

Vaata galeriist, kes on kohal ja mis toimub!