Eesti uudised

Roy Strider nõuab kohtu kaudu kordusvalimiste korraldamist Belgias  (30)

Siim Randla, 2. märts 2019, 12:13
Vabariigi valimiskomisjon rahuldas riigikogu valimistel kandideeriva muusiku ja kodanikuaktivisti Roy Strideri (pildil) kaebuse, mille järgi ei uuendatud Eesti vabariigi suursaatkonnas Brüsselis kandidaatide koondnimekirja, kus oli kirjas tema vana nimi ja nüüd nõuab ta kohtu abil kordusvalimiste korraldamist Belgia kuningriigis.

Jaanuaris anti Raul Sillastele nimeseaduse alusel uus nimi – Roy Strider. Seetõttu parandati kandidaatide koondnimekirjas Raul Sillaste nimi Roy Strideriks. 17. veebruaril sai Strider välisesindustes valimas käinud inimestelt  teada, et tema nime ei olnud Belgias Brüsselis Eesti välisesinduses nimekirjas. Strider esitas kaebuse vabariigi valimiskomisjonile.   Välisministeeriumi kinnitusel edastati kõigile välisesindustele kandidaatide parandatud koondnimekiri, et esinduses kohapeal eelhääletust tehes just seda kasutataks. „Juhtum on muidugi kahetsusväärne, kuid eksitus Brüsseli suursaatkonna valimisnimekirjas tuvastati kohe esimese valimispäeva alguses ning see sai ka kohe parandatud,“ ütles välisministeeriumi pressiesindaja Britta Tarvis Õhtulehele. Valimiskomisjon rahuldas Strideri kaebuse osaliselt ja tunnistas seadusevastaseks hääletamist korraldanud inimese toimingu, millega jäeti kandidaatide koondnimekiri EV suursaatkonnas Brüsselis uuendamata.

Strider kinnnitas, et pöördus nüüd Riigikohtusse. "Vabariigi valimiskomisjon otsustas, et  toime on pandud rikkumine valimistel ning minu kaebus on põhjendatud. Teisalt otsustas VVK, et rikkumine pole nõnda oluline, et korraldada Belgias kordusvalimised, milline nõue oli minu kaebuse sisu teine pool," selgitas Strider. 

"Käesoleva kaebuse esitamise hetkeks ei ole veel teada valmistulemused ning ennustamatu on see, kas mandaatide jaotusel võib osutuda määravaks Brüsseli saatkonnas mulle andmata jäänud hääled," teatas Strider. Kuna Riigikogu valimiste seadus seab kaebuse esitamisele Strideri kinnitusel väga lühikese tähtaja, oli tal võimatu jääda ootama ja veenduda alles pärast 3. märtsi, kas kõnealune rikkumine mandaatide jaotust mõjutas või mitte. "Arvestades asjaolu, et rikkumine piirdus valimiskomisjoni sõnul vaid ühe saatkonnaga, ei ole liigselt koormav korraldada seal uued valimised," teatas Strider. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee