Maailm

TEADUS: meeste jaoks ehitatud maailm on naistele eluohtlik (27)

Triin Tael, 2. märts 2019 00:01
MEESTEKESKNE AVARIITEST: Levinuim avariikatsete mannekeen on märgatavalt pikem ja raskem kui keskmine naine, nuku tegemisel arvestatakse mehe lihasmassi ja lülisambaga. Nii on naistel uurimuste põhjal autoõnnetustes suurem vigastusoht.Foto: Vida Press

„Miks pole naine loodud nii nagu mees?“ nõudis Henry Higgins „Minu veetlevas leedis“. Autotootjad selle üle pead ei murra: avariitestides katsetatakse endiselt mehekeha järgi valmistatud mannekeene. Naiste WCd, nutitelefonid, telliskivid, kuulivestid – nende kõigi aluseks on keskmine mees. 

Briti leht The Guardian on pühendanud sellele valusale küsimusele pika artikli. See, et keskmine nutitelefon on naisepihu jaoks liiga suur ning et teatrite WCde rajamisel ei arvestata asjaolu, et naistel kulub organismi ja rõivastuse iseärasuste tõttu kempsuskäigule kuni 2,3 korda kauem aega kui meestel, on köömes. Meeste järgi disainitud maailmas ähvardavad naisi liiklus- ja tööõnnetused.

Uurimused on näidanud, et meestega juhtub autoõnnetusi sagedamini ning seega domineerivad tõsiselt vigasaanute seas mehed. „Ent kui autoõnnetusse satub naine, on tal 47 protsenti suurem tõenäosus tõsiselt ning 71 protsenti suurem tõenäosus mõõdukalt viga saada,“ märgib The Guardiani artikli autor Caroline Criado-Perez, kes on kirjutanud raamatu „Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men“. Hukkumisoht on naistel liiklusõnnetuses 17 protsenti suurem kui meestel. „Ja see kõik on seotud sellega, kuidas auto on disainitud – ja kelle jaoks,“ nendib autor.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee