Maailm

Trump: „Kim Jong-un on tõeline juht!“ (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 1. märts 2019 21:11
Suurkohtumine Hanois ei viinud paraku suurt kuhugile, kuna Põhja-Korea ei ole tuumaprogrammi lõpetamisest huvitatud, kuiid USA presidendil jagus Kimile häid sõnu sellele vaatamataFoto: KCNA VIA KNS / AFP
USA president Donald Trumpi arvates on Põhja-Korea diktaator Kim Jong-uni näol tegemist tõelise juhi ja väga nutika mehega. Põhja-Korea vanglas surma äärele viidud noore Otto Warmbieri vanemad aga ei saa presidendi kiitustega mitte kuidagi nõustuda.

Õhtuleht kirjutas 28. veebruaril Otto Warmbierist, USA tudengist, kes pärast 17 kuud vangistust Põhja-Koreas kodumaale koomaseisundis tagasi saadeti. Surnud nooruki vanemad kuulasid 2018. aasta jaanuaris pisarsilmi president Trumpi aastakõnet, kes kutsus nad spetsiaalselt kõne ajaks Kongressi saali. President väljendas varasemalt korduvalt veendumust, et 22aastase Otto surma eest vastutasid Põhja-Korea režiim ja seda juhtiv Kim Jong-un.

Samal teemal

Pärast kohtumist Hanois, mis küll tuumaprogrammi osas paraku kuhugi ei viinud ning üldse plaanitust varem ära lõppes, muutis Trump pressikonverentsil Otto Warmbierist kõneledes meelt. Ta lausus, et usub Kim Jong-uni, kes väitis, et tema ei teadnud Warmbieri kannatustest midagi ja kahetseb noormehe surma väga. Trump lisas, et vanglaelu ongi karm ja igasugu halbu asju võib juhtuda.

Neljapäeva õhtul USA telekanalile Fox News intervjuud andes kõneles Trump diktaator Kimist üllatavalt soojalt.

„Mõned ütlevad, et ta ei tohiks mulle meeldida,“ rääkis president. „Aga miks ei tohiks?“ Ta lisas, et saab Kimiga väga hästi läbi, kuid et Põhja-Korea liider on „üsna muutlik kuju“. „Ta on selline karakter kohe. Tõeline isiksus. Ta on jube tark,“ kirjeldas Trump.

President täpsustas, et Kim on „nii terane kui üldse olla saab“. „Ta on tõeline juht,“ ütles Trump Kimi kohta. Ta lisab, et mõistab tegelikult, miks Kim tuumaprogrammist täielikult loobuda ei taha: „Nad kulutasid selle loomisele palju aega.“

Otto Warmbieri perekond tegi reedel vastusena Trumpi jutule omapoolse avalduse, milles mõistab Põhja-Korea režiimi ning samuti oma presidendi kiidujutu hukka.

„Olime [Hanoi] kohtumise protsessi ajal viisakad,“ seisab Warmbieride avalduses, „nüüd ei saa me enam vait olla.“

„Kim ja tema kurjuse režiim vastutavad meie poja Otto surma eest. Kim ja tema kurjuse režiim vastutavad ennekuulmatute julmuste ja ebahumaansete tegude eest. Mitte ükski vabandus ega ülevoolav kiitus seda kõike ei muuda.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee