Maailm

Rõõmus rahvamass kogunes India-Pakistani piirile vabastatud lendurit vastu võtma 

Toimetas Greete Kõrvits, 1. märts 2019 17:42
Indialased pidutsevad vangistatud lenduri kojusaabumist oodatesFoto: AP/Scanpix
BBC vahendab, et India-Pakistani piirile kogunes reedel suur rahvahulk. Indialased tulid tervitama lendurit, kelle Pakistan otsustas vabaks lasta. Kahe riigi vahel on seoses vaidlusaluse Kašmiiri piirkonnaga viimastel nädalatel jälle tõsised pinged lahvatanud.

Pakistani kohal alla tulistatud, kuid ellu jäänud ja seejärel vahi alla võetud komandör Abhinandan Varthamani vabastamine on tähtis žest rahu taastamiseks. Mõlemad riigid on rahvusvahelise pinge all, et ärev olukord rahuneks ja sõjategevus ei jätkuks.

Samal teemal

14. veebruaril hukkus Indiale kuuluvas Kašmiiri osas 46 inimest. Rünnaku korraldas äärmusrühmitus Jaish-e-Mohammad. Pakistani valitsus eitas, et rühmitus nende käsul või heakskiidul tegutses, India aga väitis, et neil on tõendid vastupidisest.

26. veebruaril pommitas India sõjavägi Pakistanis asuvat piirkonda, kus nende sõnul terroristid peidus olid. Pakistani valitsus aga väidab, et India pommitas inimtühja tühermaad. Igal juhul võttis Pakistan seisukoha, et tegemist on agressiooniga, millele tuleb samaga vastata ning tulistas kolmapäeval alla kaks India sõjalennukit, mis Pakistani õhupiiri rikkusid. Ellu jäänud lendurit ründasid kohalikud elanikud, ent Pakistani sõdurid sekkusid ja päästsid mehe elu. Ka see tegu vääris indialaste silmis heakskiitu. Abhinandan Varthamanist on Indias paari päevaga rahvuskangelane saanud.

India kooliõpilased hoiavad Abhinandan Varthamani pilte ja palvetavad tema eestFoto: AFP/Scanpix

Ehkki näib, et mõlema riigi juhid on teravast episoodist õppust võtnud – ning maailm ei taha päris kindlasti näha kahe tuumariigi vahelist sõda – seisavad mõlemal pool piiri endiselt kümned tuhanded sõdurid. Kohaliku aja järgi kella 21.15 paiku jalutas Abhinandan Varthaman üle piiri Indiasse.

Kašmiiri piirkonda, mis on praegu India, Pakistani ja Hiina vahel ära jagatud, peavad nii India kui Pakistan tervenisti enda omaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee