Eesti uudised

FOTOD | President Kaljulaid Slovakkias: töö NATO idatiiva tugevdamiseks peab jätkuma (8)

Toimetas Annika Erg, 28. veebruar 2019, 20:56
President Kersti Kaljulaid Slovakkias VPK
President Kersti Kaljulaid ütles täna Slovakkias Košices toimunud Kesk- ja Ida-Euroopa riigipeade julgeolekuteemalisel kohtumisel, et NATO on viimastel aastatel adekvaatselt reageerinud idatiiva julgeolekuprobleemidele, kuid töö alliansi heidutus- ja kaitsehoiaku arendamisel pole sellega kaugeltki veel läbi.

President Kaljulaidi sõnul on Balti riikidesse, Poolasse ja Rumeeniasse kiirelt paigutatud liitlaste lahingugrupid avaldanud kogu NATO idatiiva julgeolekule väga positiivset ja stabiliseerivat mõju, edastas presidendi kantselei.

„Samas peame lõplikult lahendama küsimuse sellest, kuidas toimub kriisi korral liitlaste jätkuvägede piirkonda paiskamine. Selleks vajame piisava detailsusega kaitseplaane, kiirelt tegutsevat juhtimisstruktuuri ning regulaarseid õppuseid selle läbiharjutamiseks. Samuti tuleb läbi mõelda, kuidas muuta Balti riikide õhuturbeoperatsioon vajadusel kiiresti õhukaitseks,“ ütles Eesti riigipea.

Kaljulaid rõhutas ka, et NATO ning Euroopa Liidu kaitsekoostöö on nähtused, mis võimendavad ja täiendavad üksteist.

„Euroopa Liit on läbi oma ajaloo toiminud ressursside ümberjagamisel nii, et ühiste ressurssidega likvideeritakse mingite piirkondade või valdkondade puudujääke. Kaitsekoostöös me selleni veel jõudnud pole, kuigi tulevikus võiks,“ ütles vabariigi president.

Üheks riigipeade kohtumise peateemaks oli hübriidohtude vastu võitlemine. „Tegemist on mitte ainult Kesk- ja Ida-Euroopat, vaid kogu allianssi mõjutava nähtusega. Ainuüksi hübriidohtudest avalikult rääkimine on juba suureks sammuks edasi. Aga pikas perspektiivis on tasemel ja egalitaarne haridussüsteem see, mis aitab inimestel endil vastu seista nii desinformatsioonile kui populismile,“ märkis president Kaljulaid

Slovakkias Košices toimub täna nn Bukarest9 formaadis riigipeade kohtumine, kus julgeolekuteemadel arutavad Eesti, Läti, Leedu, Poola, Ungari, Slovakkia, Tšehhi, Bulgaaria ja Rumeenia presidendid.

President Kersti Kaljulaid ja president Andrzej Duda VPK

Slovakkias Košices toimuva nn Bukarest9 formaadis riigipeade kohtumise järel toimus ka Eesti ja Poola riigipeade kahepoolne kohtumine.

President Kersti Kaljulaidi ja president Andrzej Duda mõttevahetus keskendus eeskätt NATO väljakutsetele nii ühenduse ida- kui lõunatiival, samuti küberturvalisusele ning ka riikide koostööle erinevates rahvusvahelistes formaatides.

8 KOMMENTAARI

v
v 4. märts 2019, 11:41
Tee ka midagi kasulikku ja naabri juures ära käi, naabrimees oli on ja jääb naabriks. Ühte auku kummardamine ,tasakaal aitab lahti saada hirmudest!
v
v 4. märts 2019, 11:38
Sinised värvid on läinud väga moodi- sobib näitlejatele! Aga sõda võiks inimajust kustutada, seda on meie esivanemad meile rääkinud. Sõda meeldib neil...
(loe edasi)
Loe kõiki (8)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee