(Illustreeriv foto)Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 1. märts 2019 08:01
Noor Argentina tüdruk, pedofiili ohver, oli sunnitud vägistaja lapse ilmale tooma. Hoolimata sellest, et tüdruk anus: „Palun võtke minust välja see asi, mille see vana mees minu sisse pani!“ Kohaliku poliitiku arvates aga võis tüdruk, kes tema hinnangul kogukamat kasvu, sünnitada küll.

Praeguse seisuga 11aastane tüdruk tõi lapse keisrilõike abil ilmale teisipäeval, 26. veebruaril. Lapse rasedus oli selleks hetkeks kestnud vaid 23 nädalat. Arstide sõnul imik tõenäoliselt ellu ei jää.

The Guardian kirjutab, et noor Lucia (tema pärisnimi pole avalikkusele teada) ei soovinud pedofiili last sünnitada, sama meelt oli ka tüdruku ema. Argentina naisõiguslased korraldasid tüdruku nimel meeleavaldusi, kuid riigiaparaat oli jäik: aborti teha ei tohi. Isegi kui rase laps üritas kahel korral endalt elu võtta ning perekond ta psühhiaatriahaiglasse pani. Seal anus ta, et asi, mille vanamees ta sisse pani, ometi välja võetaks.

Lucia vägistajaks oli tema kasuvanaisa. Paraku oli seksuaalvägivald selles peres tavaline. Lucia kaht vanemat õde ahistas nende kasuisa, mille järel võttis vanaema kõik kolm enda juurde, aimamata, et tema oma elukaaslane on noortele tüdrukutele samuti ohtlik. Tüdruku rasedus avastati jaanuaris.

Argentinas on abort keelatud, välja arvatud juhtudel, kui naise elu on ohus või kui rasedus on vägistamise tagajärg. On üsna ilmselge, et isegi niivõrd rangete reeglite järgi võinuks Lucia soovi ju täita.

Kuid seda ei juhtunud. Kohalikud poliitikud kartsid valimiste eel süvausklike valijate pahameelt ning võtsid ette venitamistaktika. Tüdruku elukoha, Tucumáni provintsi terviseminister Gustavo Vigliocco väitis, et tüdruk ei tahtnud aborti – see ei vasta tõele ning on ka kohtutoimikutes dokumenteeritud. Ühes raadiointervjuus läks Vigliocco veelgi kaugemale, väites: „Ma olen nii selle lapse kui tema emaga lähedane. Laps tahab oma rasedusega jätkata. Me kaalume võimalikke riske, aga ta on suure kondiga, kaalub üle 50 kilo.“

Kohalik valitsus korrutas Lucia juhtumiga seoses mantrat „Päästke mõlemad elud!“. Seda nõudsid nad haiglalt ka siis, kui kohus teisipäeval tüdruku saatuse terviseekspertide hinnata jättis. Arstid võtsid vastu otsuse rasedus keisrilõikega lõpetada. Doktor Cecilia Ousset, kes oma arstist abikaasaga toimingu läbi viis, kommenteerib: „Me päästsime 11aastase tüdruku elu, keda meie provintsi tervishoiusüsteem lihtsalt kuu aega piinas!“ Ta süüdistab Tucumáni kuberneri jubeda olukorra poliitilises ärakasutamises.

„Puhtalt valimiste tõttu takistasid ametnikud täiesti legaalset raseduse katkestamist ja sundisid seda väikest tüdrukut last ilmale tooma,“ on arst marus. „Mul jalad värisesid, kui teda nägin, nagu oleks omaenda nooremat tütart näinud! Sellel tüdrukukesel polnud isegi täit arusaama sellest, mis toimuma hakkab.“ Ta kinnitas, et ehkki ta ei usu, et sündinud imik elama jääb, on Luciaga vähemalt füüsilises mõttes kõik korras.

Ehkki Argentina naisaktivistid toetavad noort Luciat ning nõudsid pedofiili ohvri soovi täitmist, ei ole kõik sama meelt. Tucumáni peapiiskop avalikustas kolmapäeval vaese lapse pärisnime ning nõudis, et kristlased „kaitseksid kõiki inimelusid“.

Hoolimata sellest, et abort on pea täielikult keelatud, katkestab raseduse igal aastal arvatavasti umbes 450 000 Argentina naist. See on isegi Argentina rahvaarvu arvestades (15-64aastaseid naisi on Argentinas kusagil 13,5-14 miljonit) väga suur arv naisi, kes on sunnitud katkestama raseduse salaja, sageli ohtlikes või ebasanitaarsetes tingimustes.

Kommentaarid  (24)

on 2. märts 2019 20:45
see võõras mure võõral mandril kuhu meie käed ei ulatu kunagi ja meie ei saa nende eest midagi teha- see on argentiina riigi asi sellised apsakad korda teha, kas siis Jumala abiga või poliitikutest despootide eemaldamisega riigijuhtimiselt, nii on.
milleks sellised teemad? 2. märts 2019 16:06
milleks Eesti meedia külvab Eestisse feminismi ja sekkub mitte europiidsete tegevusse, see on sealsete maade kombestik ja pole meile vaja ägavat valu, kus meil on probleeme rohkem ja keelab Andmekitse avaldada, et vähendada kurjust ning vägivalda.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS