Eesti uudised

VÕTA TURVATOOL KAASA: ühistranspordis on lapse turvalisus lapsevanema mure (17)

Maaleht, 28. veebruar 2019 11:19
Foto: Reigo Teervalt
Maanteaamet soovitab väikelapsega bussis sõitvatel lapsevanematel lapse ohutuse tagamiseks ise turvatool kaasa võtta, kuigi liiklusseaduse järgi võib bussis last lihtsalt süles hoida.

Seaduse järgi võib bussis, välja arvatud selle esiistmel või eismesel istmereal, turvavööga kinnitatud täiskasvanu hoida süles kuni kolmeaastast ja turvavööga kinnitamata täiskasvanu kuni seitsmeaastast last.

Samal teemal

Kuigi katsed on näidanud, et täiskasvanud inimene ei suuda juba 24 kilomeetrise tunnikiiruse juures üle kaheksakilost last kinni hoida, väidab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi liiklustalituse juhataja Sander Salmu, et see busside puhul ei kehti, sest bussi suurema massi pärast mõjuvad reisijatele väiksemad jõud.

Maaleht lükkas Salmu väite ümber ja palus TalTechi küberneetika instituudi füüsikul Arvo Merel teha kontrollarvutused. Näiteks kui kaheksa kilo kaaluv keha on 50 kilomeetrisel tunnikiirusel juhtunud avariis täiskasvanu sülest lendu tõusnud ja tabab mõnda takistust, on see kokkupõrke jõud võrreldav 150 kiloga ja kui bussi kiirus on avarii hetkel aga 90 km/h, läheb sülelaps kokkupõrke tagajärjel ema või isa haardest lendu juba niisuguse kiirendusega, et takistust tabades on keha raskus võrreldav 500 kilogrammiga.

Refereeritud artikli täisteksti loe Maalehest.

Samal teemal

15.01.2019
MAANTEEAMETI HÄVITAV HINNANG: Ida-Virumaa ühistranspordi korraldajad tuleks välja vahetada
06.01.2019
Jüri Lehtmets | Ühistransport kui ratastoolis veerejate igapäevane loterii
31.00.2019
Ratastoolis mees ei pääsenud trolli: palusin abi, aga juht sõitis minema