Maailm

Uuendatud kell 14.30

TRUMPI MUST PÄEV: kohtumine Kimiga lõppes tulemusteta (47)

Aadu Hiietamm, 1. märts 2019 08:03
TÕSISED: USA presidendi Donald Trumpi (paremal) ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni näod reedavad, kõnelused on jooksmas ummikusse. Foto: AFP/Scanpix
USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine Hanois lõppes tulemusteta. Kavandatud Hanoi deklaratsioon jäi allkirjastamata. Trumpi sõnul soovis Kim, et kõik Põhja-Korea vastu kehtestatud sanktsioonid tühistataks koheselt, kuid USA ei saanud sellega nõustuda.

Algse plaani järgi pidid USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un Eesti aja järgi neljapäeva hommikul kell 9.05 Hanois alla kirjutama ühisdeklaratsioonile. See dokument oli ka koostatud, kuid allkirjad sellele jäid andmata. Veelgi enam, kahe riigijuhi kõnelused jäid lühemaks ning ühine töölõuna üldse ära.

Komistuskiviks oli Kimi nõudmine lõpetada sanktsioonid

Ajakirjanikele jagas toimunu kohta selgitusi USA president. Trumpi sõnul sai peamiseks komistuskiviks Põhja-Korea soov, et kõik sanktsioonid lõpetataks koheselt. „Meie ei saanud sellega nõustuda,“ rõhutas Trump.

Täpsemalt oli USA valmis sanktsioone tühistama vaid juhul, kui Põhja-Korea loobub oma tuuma- ja raketiprogrammist. Kim oli seda valmis tegema vaid osaliselt ning see Trumpi ei rahuldanud.

USA president Donald Trump pärast kõnelusi pressikonverentsi andmas.Foto: Reuters/Scanpix

„Mõnikord tuleb minema kõndida ja see oli üks neid kordi,“ lisas USA president. Küsimusele, kas sanktsioone tuleks nüüd hoopis tugevdada, Trump otsesõnu ei vastanud. „Põhja-Koreas on palju suurepäraseid inimesi, kes peavad samuti elama,“ arvas ta.

Trump lisas, et Kim oli talle lubanud mitte jätkata tuuma- ja raketikatsetusi ka siis, kui Hanois kokkulepet ei sünni. Seetõttu võib USA presidendi arvates toimunud kõnelusi siiski pidada konstruktiivseteks.

Tõepoolest, alates 2017. aasta novembrist ei ole Põhja-Korea korraldanud ühtki raketikatsetust ning seetõttu on maailm ka pisut turvalisem.

Uut kohtumist kokku ei lepitud

Kim oli väga huvitatud USA sidebüroo avamisest Põhja-Koreas. Tegemist ei oleks saatkonnaga, kuid selle kaudu saaksid Põhja-Korea ja USA senisest paremini suhelda. Praegu käib suhtlus peamiselt Pyongyangis asuva Rootsi saatkonna vahendusel. Trumpi sõnul on tegemist hea ideega, kuid ka seda kokkulepet ei sündinud.

USA välisminister Mike Pompeo arvas sarnaselt Trumpiga , et hoolimata sellest, et kokkuleppeid ei sündinud, tehti läbirääkimistel edusamme.

Trump kordas pressikonverentsil taas, et tal on Kimiga hea suhe. „Me lihtsalt meeldime teineteisele. Meie vahel on soojus ja ma loodan, et see jääb püsima,“ arvas USA president.

Trump rõhutas samuti, et tal ei ole tuumadesarmeerimiskokkuleppega kiire. „Mulle on tähtis jõuda õige kokkuleppeni,“ ütles ta.

Trump kritiseeris pressikonverentsil teravas toonis oma eelkäija Barack Obama Põhja-Korea poliitikat. Trumpi sõnul ei teinud Obama administratsioon mitte midagi.

Tippkohtumise käik näitab, et see oli tegelikult USA poolelt halvasti ette valmistatud. Kuidas muidu seletada tõsiasja, et Kim nõudis kõigi sanktsioonide tühistamist ning see nõudmine tuli Trumpile üllatusena.

Saksamaa välisminister Heiko Maas pidas Donald Trumpi ja Kim Jong-uni kohtumise tulemusteta jäämist halvaks uudiseks kogu maailmale.

Endine advokaat: Trump on rassist, petis ja kelm

Donalt Trumpi tuju muutis tippkohtumise teisel päeval kehvemaks tema eksadvokaat Michael Cohen, kes andis kolmapäeval Washingtonis mitme tunni vältel tunnistusi kongressi esindajatekoja järelevalve- ja komitees.

Michel Cohen kongressis tunnistusi andmas.Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Coheni sõnul on tal ümberlükkamatuid tõendeid Trumpi väärtegude kohta. „Ta on rassist. Ta on petis. Ta on kelm,“ rõhutas vande all Michel Cohen, kes teenis Donald Trumpi kümmekond aastat. Mullu detsembris mõistis kohus Coheni  kongressile valetamise, maksude tasumata jätmise ning kampaaniarahastuse seaduste rikkumise eest kolmeaastase vanglakaristuse.

Tõepoolest, Coheni tunnistused varjutasid USA telekanalites selgelt Trumpi ja Kimi kohtumise Hanois.

Hanois sõlmiti suured majanduslepingud

Päris tulemusteta Trumpi visiit Hanoisse siiski ei jäänud. Tõsi, tulemused sündisid hoopis teisel rindel. Vietnami lennufirmad Vietjet, Bamboo Airways ja Vietnam Airlines sõlmisid USA kompaniidega 21 miljardi dollari väärtuses lennukite ostmise ja teenuste lepinguid.

MAJANDUSLEPING: USA president Donald Trump (taga vasakul) ja tema Vietnami kolleeg Nguyen Phu Trong (taga paremal) aplodeerivad Hanoi presidendipalees Boeingi juhile Kevin McCallisterile ja Vietnami lennufirma juhile Nguyen Thi Phuongile, kes just sõlmisid mahuka lepingu. Foto: AFP/Scanpix

Näiteks ostab Vietjet 100 Boeing 737 MAX lennukit ja Bamboo Airways 10 Boeing 787 Dreamlinerit ning Vietnam Airlines sõlmis Sabre Corporationiga 100 miljoni dollari suuruse teenuste ja tehnoloogialepingu.

Samal teemal

30.06.2019
ÜLLATUS: Donald Trump astus esimese USA presidendina Põhja-Korea pinnale
31.05.2019
KÕLAKAS: Põhja-Korea võimud hukkasid läbirääkimistel ebaõnnestunud ametniku
23.04.2019
TIPPKOHTUMINE: Vladimir Putin kohtub Kim Jong-uniga neljapäeval Vladivostokis
03.03.2019
Trump embas lippu ja sõimas Muellerit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee