Eesti uudised

Linnapea ei suutnud Tiskre peolisi politsei eest kaitsta 

Tõnis Erilaid , 23. juuli 2000 23:00
TÜLLI EI SEKKUNUD: Jüri Mõis lahkus niipea, kui politsei teist korda kohale sõitis.Foto: Arhiiv
Linnapea Jüri Mõis oli abikaasa Kerttuga just jõudnud Tiskre-naabri, Peeter Saksa, sünnipäeva aiapeol hea tuju saada, kui tuli politsei. Pärast linnapea kiiret lahkumist tõusis kähmlus ja mõne sünnipäevalise hinnangul: “Pooled inimesed said gaasi näkku.”

Laupäeva õhtul sünnipäeva alustades ei osanud Peeter Saks arvatagi, millega pidu pärast keskööd lõpeb. Külalisi oli neljakümne ringis, kõik naabrid olid kutsutud, muusikat mängis Karl Madis.

Kesköö paiku oli üks jõukurist naaber politsei tellinud. “See pole ahvide planeet, et öösiti nii lärmata võib,” oli kutsuja väidetavalt tõrelenud. Jüri Mõis olla siis veel arvanud, et “küll me asja ära klaarime, saame politseita hakkama.”

Karl Madis pakkis juba pille

Peeter Saks kinnitab, et kaks politseinikku kutsusid ta aiast ära ning noomisid, et öisel ajal pole müra tervislik ning naabrite rahu ei tohi segada.

“Ma sain aru. Karl Madis panigi oma asju kokku, kui saabus teine politseipatrull. Mingit lärmi siis enam ei olnud,” kirjeldab ta edasist.

Siit hakkab aga politsei ja peokülaliste arvamus lahknema.

“Tiskres kontrollitud inimesed käitusid väga agressiivselt,” hindab olukorda anonüümseks jääda soovinud politseiametnik. “Nad hakkasid vastu, tekkis rüselus, selle ajal purustati politseiautol aknaklaas. Kaks meest tuli jaoskonda viia asjaolude selgitamiseks ja isikute tuvastamiseks. Täna (esmaspäeva) hommikul otsustab kohus, mis neist edasi saab. Me süüdistame neid korravalvuritele vastuhakus. Ma saan aru, et tuntud inimesed, aga seadus kehtib ka nende jaoks.”

Peeter Saksa sõnutsi tekkis rüselus siis, kui tema 67aastane äi - “mis jagelejat nii vanast inimesest on?” - jõuga politseiautosse suruti ja nooremad mehed appi läksid.

Vanainimesele lasti gaasi näkku

“Talle lasti gaasi näkku. Kujutage ette vanainimese olukorda kinnises gaasitatud autos,” ütleb Peeter Saks. “Täiesti süütuid inimesi kiusati. See oli juba kella ühe ajal öösel, kui mingit lärmi enam ei olnud,” ütleb Saks.

Peokülalised märkasid, et Jüri Mõis oli selleks ajaks targu lahkunud ja tülisse ei sekkunud. “Kuigi teda oleks politseinikud ehk kuulanud,” on üks peokülalisist linnapea peale pahane.

Politsei öövisiidid Tiskresse ei ole just tavalised.

“Eks meie esimene patrull läks võib olla verest välja ka, nii palju prominente. Kui aga teist korda tuli välja sõita, siis olid mehed juba kindlamad oma ülesandeid täites,” kommenteerib politseiametnik Põhja-Tallinna korravalvurite käitumist. Põhja-Tallinna politseinike tehtud fotod osutavad, et ümberringi oli juba valge, kui katkise aknaga auto Jüri Mõisa krundil seisis - lärm võis järelikult lõppeda ka alles vastu hommikut.

Mehel suruti käed raudu

“Ma ei olnud rüseluse ajal maja ees ning ei või päris kindlalt öelda, mis seal sündis,” kirjeldab SL Õhtulehele öist draamat ühe kinnivõetu elukaaslane.

“Rahvas hakkas laiali minema, kes oma autoga, kes tellis takso. Me tahtsime mehega ka minna, aga ligi astus üks politseinik - ta ei öelnud oma nime ja ametit, aga munder oli uhkem kui teistel - ja ütles: oodake, teie asja tuleb veel arutada. Läksime siis tuppa tagasi, olime peremehe naisel-lastel paar tundi seltsiks.

Siis hakkasid politseiautod ära sõitma. Arvasime, et meid on unustatud ja võime ka minna. Tellisime takso. Vaevalt jõudsime Tiskre valvatavalt alalt välja, kui märkasime tee ääres mitut politseiautot. Takso peeti kinni, mehel löödi käed raudu ja käsutati politseibussi. Ma läksin kaasa. Meid viidi esmalt Wismarisse, et promille mõõta. Milleks seda vaja oli - me ei olnud ju autoroolis - ma ei tea. Siis sõidutati Koplisse Põhja-Tallinna politseijaoskonda ja pandi tunniks ajaks eraldi tuppa istuma. Sel ajal kuulasid nad üle teist kinnivõetut.

Mind lasti ära, mees jäeti pokri, kuigi isik oli tuvastatud. Nüüd on talle esitatud süüdistus politseile vastuhakkamises. Kuid ei jaoskonnas ega ka siis, kui meid taksost välja tõsteti, olnud mingit sõnavahetust, ning on neli-viis tunnistajat, et rüseluse ajal, kui see õnnetu politseiauto aknaklaas puruks läks, polnud lõhkujaks minu elukaaslase küünarnukk.”

“Üks, kelle politsei arreteeris, on diabeetik. Teine, keda tuli enne jaoskonda viimist arsti juures turgutada, sai nii palju gaasi näkku, et on haige,” kinnitab Peeter Saks peo hirmsa lõpu kohta.

Tiskre paradiisi mees tänavalt ei pääse

Tiskre on jõukurite suletud paradiis Tallinna külje all. “Meie valvame küll väravaid, aga mingitesse sisetülidesse ei sekku,” kinnitab ESSi suhtlusdirektor Indrek Lindsalu oma meeste teadmatust ööl vastu pühapäeva toimunud skandaali kohta. “Nende asi on jälgida, et kutsumata külalisi sisse ei pääse.”

Suurim skandaal, mis seni avalikkusele teadaolevalt oli Tiskrega seotud, puudutas kahe mobiiltelefoni vargust tollase siseministri, praeguse linnapea Jüri Mõisa majast Roostiku tänavas. Hiljem selgus, et Mõis oli uksed lahti jätnud. Telefonid saadi kätte. Väidetavalt on pahandusi - eeskätt jalgrattavargusi - veelgi olnud.

Aiaga ümbritsetud ja turvameeste valvatud Tiskre maa-alal elavad külg külje kõrval prominendid, paaril juhul ka nende vanemad. Jüri Mõisa lähedal on ekspankur Peeter Luik, kohe sealt edasi üks

Hansapanga

suuromanikke Andres Saame, samas reas elab ka investeerimispankur Rain Lõhmus, vastas üle tänava Eesti rikkamaid mehi Urmas Sõõrumaa. Seal on endine pankur ja meediamees Aimar Jugaste, endine Eesti Panga avalike suhete juht Andrus Kuusmann ning endine suurpankur ja praegune koolipapa Hannes Tamjärv. Vaid mõnda nimetades.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee