Juhtkiri

Juhtkiri | Rahvas räägib eelhääletusel võimsalt kaasa (4)

Ohtuleht.ee, 27. veebruar 2019 18:33
Seekordsed riigikogu valimised on juba enne valimispäeva ühe rekordi teinud, kui e-valimistel osales 247 tuhat inimest. Ja rekord on muljetavaldav, sest eelmistel riigikogu valimistel andis e-hääle 176 tuhat valijat. Seega on nüüdseks elektroonilisel teel oma hääle andnud veerand valijate üldarvust, mis vaid kinnitab Eesti kui e-riigi kuvandit. Samas on tee e-valimisteni läinud üle kivide ja kändude – ja seda mitte e-hääletuse tehnilise ettevalmistuse, vaid osa erakondade eelhäälestuse tõttu. 

Keskerakondlikud vandenõuteooriaist kantud rahvusvaheliste „ekspertide“ osalusega konverentsid ja e-teema naeruvääristamine Keskerakonna kontrolli all olevas pealinnameedias pole ju sugugi nii ammused sündmused, et neid mitte mäletada. Kes teab, järsku võinuks Keskerakond varemgi võimule tulla, kui poleks end e-häältest ise ilma jätnud?

Omaette teema on väga eakad e-hääletajad, olgu nad siis hooldekodudest või kodused pereliikmed – kuidas tagada sellistel juhtudel valimiste salajasus ning manipulatsioonide välistamine?

Praeguse e- ja eelhääletanute kõrge osaluse põhjal võib eelmistest valimistest osavõtu järgi arvata, et lõplik osalusprotsent võib kujuneda üsna kõrgeks. Sellisel juhul võib oletada, et mugavalt e-hääletamas käisid ka need, kes seni ennast pabervalimistega vaevanud pole. Lõplikult välistatud pole ka vastupidine olukord, kui seni jaoskonnas käinud eelistasid nüüd e-valimisi ning paberhääletanute arv jääb sellevõrra väiksemaks. Ees on põnev nädalalõpp. Kel veel valimas käimata – lugege erakondade lubadusi ning ärge laske end peibutada tasuta jagatud pastakast, teepakist või tikutopsist.

Samal teemal

27.02.2019
Mida lubavad erakonnad valimisprogrammides noortele?