Juhtkiri

Juhtkiri | Rahvas räägib eelhääletusel võimsalt kaasa (4)

Ohtuleht.ee, 27. veebruar 2019, 18:33
Seekordsed riigikogu valimised on juba enne valimispäeva ühe rekordi teinud, kui e-valimistel osales 247 tuhat inimest. Ja rekord on muljetavaldav, sest eelmistel riigikogu valimistel andis e-hääle 176 tuhat valijat. Seega on nüüdseks elektroonilisel teel oma hääle andnud veerand valijate üldarvust, mis vaid kinnitab Eesti kui e-riigi kuvandit. Samas on tee e-valimisteni läinud üle kivide ja kändude – ja seda mitte e-hääletuse tehnilise ettevalmistuse, vaid osa erakondade eelhäälestuse tõttu. 

Keskerakondlikud vandenõuteooriaist kantud rahvusvaheliste „ekspertide“ osalusega konverentsid ja e-teema naeruvääristamine Keskerakonna kontrolli all olevas pealinnameedias pole ju sugugi nii ammused sündmused, et neid mitte mäletada. Kes teab, järsku võinuks Keskerakond varemgi võimule tulla, kui poleks end e-häältest ise ilma jätnud?

Omaette teema on väga eakad e-hääletajad, olgu nad siis hooldekodudest või kodused pereliikmed – kuidas tagada sellistel juhtudel valimiste salajasus ning manipulatsioonide välistamine?

Praeguse e- ja eelhääletanute kõrge osaluse põhjal võib eelmistest valimistest osavõtu järgi arvata, et lõplik osalusprotsent võib kujuneda üsna kõrgeks. Sellisel juhul võib oletada, et mugavalt e-hääletamas käisid ka need, kes seni ennast pabervalimistega vaevanud pole. Lõplikult välistatud pole ka vastupidine olukord, kui seni jaoskonnas käinud eelistasid nüüd e-valimisi ning paberhääletanute arv jääb sellevõrra väiksemaks. Ees on põnev nädalalõpp. Kel veel valimas käimata – lugege erakondade lubadusi ning ärge laske end peibutada tasuta jagatud pastakast, teepakist või tikutopsist.

4 KOMMENTAARI

l
lootus 1. märts 2019, 00:46
No nende tühiste pastakate ja muu klibina pärast mina küll ennast ei müü. Mida need vanadaamid siis kostiks said, kes seal laua ümber istusid, kui nendele lubati peaaegu tähed taevast alla tuua? Või see Mustamäe laulu saatel reklaami tegija.
e
Elukutseline Setu 28. veebruar 2019, 15:39
Valijad võiksid/peaksid lugema EL Komisjoni raportit Eesti kohta ning seejärel mõtisklema kes küll on olnud meil võimul nendel aegadel kui nii "vägev" tulemus saavutati.
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee