Poliitika

Mida lubavad erakonnad valimisprogrammides noortele?  (12)

Toimetas Hindrek Pärg, 27. veebruar 2019 17:35
Parlamendierakondade esimehed pidamas riigikogu valimiste esimest debatti. Foto: Ekraanitõmmis / ETV "Esimene stuudio"
Erakondade valimisprogrammides on kuhjaga lubadusi erinevatel teemadel, kuid millised lubadusi tehakse noortele ja mida soovitakse teha noorsootöö vallas? 

Eesti Noorsootöö Keskuse (ENTK) kvaliteediüksuse peaeksperdi Martin Aidniku sõnul leiab programmides kolm läbivat teemat. "Keskerakond, Reformierakond ja Vabaerakond lubavad noortele osalusvõimaluse tagamiseks tõsta huvihariduse ja huvitegevuse rahastust. Kõik kolm erakonda näevad, et huviharidus arendab loovust ja seda peetakse oluliseks isiksuse arengu seisukohast. Rahastuse tõstmist näha tulevikuinvesteeringuna," sõnab Aidnik. 

Samal teemal

Sotside, Eesti 200 ja EKRE programmides on kesksel kohal noorte tervis. "Noortele lubatakse luua võimalusi sportimiseks hoolimata vanemate sissetulekust või elukohast. Eesti 200 omakorda postuleerib arstiabi kvaliteedi tõstmist noorte tervise hoidmise lahendusena," kommenteerib ekspert. 

Kolmanda keskse ideena soovivad erakonnad programmide kohaselt majanduslikult. toetada noorte iseseisvumist. "Sotsid lubavad luua riigi poolt kaasrahastatava noorte tuleviku fondi, kuhu koguks lapse täisealiseks saamiseni riik ja vanemad ühiselt raha, mida noored saaksid kasutada hariduse omandamiseks või eluaseme soetamiseks.

Keskerakond lubab noori toetada oma kodu ostmisel, tagades võimaluse noortele peredele taotleda eluaseme laenu riigi käendusel. Vabaerakond lubab toetada noortalunikke põllumajanduslike ja metsamaade erastamise ja väljarentimise enampakkumise konkurssidel. Noortalunikke lubavad toetada ka EKRE ja Isamaa," sõnab Aidnik. 

Mehe arvates on noortele suunatud lubadustest kõige mitmekülgsemad Keskerakonna ja SDE omad. "Keskerakonnal on programmis kõige rohkem nootsootööd puudutavaid lahendusi nagu malevad, suvelaagrid, huviringid ja noortevolikogud. Sotside programmis on ainsana – seoses koolikorraldusega – väljatoodud kultuuriline identiteet," sõnas Aidnik. 

"Rahvuslik-konservatiivsete erakondade programmid pööravad ootuspäraselt ja üsnagi ühekülgselt rohkem rõhku regionaal- ja põllumajandusteemadele. Lisaks lubab Vabaerakond algatada noorte talendipoliitika ja Isamaa pöörata  tähelepanu noorte õigusrikkumiste ennetamisele," lisas ekspert. 

Aidniku sõnul on parem-liberaalsete erakondade noortele suunatud lubadused lakoonilised. "Eesti 200 väljaütlemised on väga deklaratiivsed: ilma tegevusplaanita luuakse pilt riigist, kus noortel on olemas kõik võimalused, olles samal ajal tegusad ja eluga rahul. Reformierakond näeb noori aktiivsena tööturul ning digipädevatena." 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee