ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | Erakondade valimisnänn: Sikkuti huulepulk, Ossinovski plaastrid, Ratase salvrätikud – mille eest annaksid oma hääle sina? (74)

Kristjan Väli, Märt Niidassoo, Sten Kohlmann | Video: Tatjana Iljina ja Tiit Tamme, 3. märts 2019 15:50
Kas sina tead, kuidas mekib EKRE lehmakomm? Aga Isamaa Erakonna šokolaad? Miks on Jüri Ratase (KE) taimetee maitsvam kui Jüri Morozovi (SDE) oma? Neile ja paljudele muudele küsimustele saad vastuse Õhtulehe suurest valimisnänni ülevaatest.

Õhtulehe toimetus palus kõigilt riigikokku pürgivatelt parteidelt valimisnänni näidiskomplekti. Ikka selleks, et teada saada, kas nad jagavad rahvale ainult mõttetut pudi-padi või ka miskit kasulikku. Valimisnänni ei olnud ette näidata vaid kahel parteil – Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond. Viimane neist teatas, et valimisnänn on erakonnale põhimõttevastane.

EKRE, Reformierakonna, Isamaa, sotsiaaldemokraatide ja roheliste valimisnänni hindasid Õhtulehe multimeedia toimetaja Sten Kohlmann ja Õhtulehe videotoimetuse produtsent Märt Niidassoo.

EKRE

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) komplekt on teiste parteidega võrreldes võrdlemisi hädine. Ehk on asi selles, et erakond hoiab konservatiivset joont ka valimiskraami puhul? Igatahes jagab EKRE laiali erakonna nime ja rukkilille sümboolikaga siniseid pastakaid, helkureid, võtmehoidjaid ja komme.

Tegu pole aga tavalise võtmehoidjaga. „See on taskulamp ja võtmehoidja. Sellega leiad sa üles riigireeturi või pagulase. Või äkki on see selleks juhuks, kui elekter ära läheb. Reformierakond võimule pääseb,“ kommenteerib Märt.

EKRE kompvek on klassikaline lehmakomm.

Foto: Tiina Kõrtsini

Reformierakond

Reformikate nännikott on kõige suurem ja pealtnäha ka rikkalikum. Kahjuks aga ei hiilga nende valimisnänn mitmekesisusega. Kommid, õhupallid, pähklid, helkurid, pastakad, lendlehed. Kõige praktilisem ese on vast kollane parkimiskell. Üldine pilt – mitte midagi erilist.

Reformierakonna kompvek maitseb nagu teada-tuntud Teekonna komm.

Foto: Tiina Kõrtsini

Sotsiaaldemokraadid

Sotside valimisnänn on teiste erakondadega võrreldes küllaltki praktiline. Positiivse üllatusena jäävad silma Jevgeni Ossinovski plaastrid ja Riina Sikkuti hügieeniline huulepulk. Valikus on ka lumekaabits, luup ja helkur. Samuti jublakas, mis kinnitatakse mobiili taha – see on vajalik neile, kellel kipub pisike libe telefon käest libisema.

Veel jagavad sotsid laiali helkureid, pastakaid, teed ja pulgakomme.

Foto: Tiina Kõrtsini

Vabaerakond

Vabaerakonna kampaanianodi mahub imepisikesse kilekotti. Mesi, tee, helkur ja pastakas. Nende kompvek on lehmakomm, sarnaselt EKREle.

EKRE lehmakomm maitses aga Steni ja Märdi hinnangul veidi paremini kui Vabaerakonna oma.

Foto: Tiina Kõrtsini

Keskerakond

Keskerakond on valimisnänni alla pannud tõenäoliselt kõige rohkem raha. Torusallid, kruusid, märkmikud, pastakad, õhupallid, kalendrid, salvrätikud ja helkurid. Valik on lai, aga selles ei leidu midagi eriliselt põnevat.

Rahvale jagatakse laiali ka Jüri Ratase taimeteed. Märdi ja Steni hinnangul on Ratase tee maitsvam kui sotsiaaldemokraat Jüri Morozovi tee.

Foto: Tiina Kõrtsini

Rohelised

Roheliste valimisnänn on vast kõige omanäolisem. Erilistena võiks välja tuua pitsid, mis meenutavad katseklaasi, ja rinnamärgid, millel on rohelisel taustal väike Eesti lipp. 

Roheliste valimisnänn on aga võrdlemisi värvivaene. Miks pole see rohelist värvi? Miks on roheliste särk valge? 

Foto: Tiina Kõrtsini

Isamaa

Isamaa annab valijatele süütetablette, šokolaadi, pastakaid ja helkureid. See on ainus erakond, kelle valimisnänni hulka kuulub väike lauamäng. 

Foto: Tiina Kõrtsini

Täpsemalt vaata juba videost.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee