Kommentaar

Ivo Rull | Kellele annan oma hääle? (9)

Ivo Rull, kunagine humorist, 27. veebruar 2019, 18:33
Foto: ALDO LUUD
Olen riigikokku kandideerijate platvorme ja nimekirju vaagides jõudnud täiesti vastutustundetu tõdemuseni. Seekord ei taha ma oma väärtuslikku ja ainukordset häält anda mitte ühelegi parteile. Üksikkandidaatidest rääkimata. Mida on mul oma asotsiaalse suhtumise vabanduseks või õigustuseks öelda?

Kameeleonist tõrvikuteni 

Ühendatud Vasakparteiga, mis vahetult valimiste eel lõhenes bolševikeks ning menševikeks, on kõik selge. (Vasakule ära)

Järgnevad kolm künnisealust parteid – rohelised, Elurikkuse Erakond ja Vabaerakond. Oma sarnaste programmidega võinuks nad moodustada ühe tugeva keskkonnateemadele keskendunud poliitjõu. Aga võta näpust, ei suutnud parteijuhtidena kanepiroheline, punamütsike ja hallivatimees kokkuleppeid sõlmida. Pole põhjust panustada väikesearvulistele, aga suure koostöövõimetusega kooslustele.

Uustulnuk Eesti 200 püsib noateral ning alles valimisõhtul selgub, kummale poole nad sisse-välja segregatsioonis paigutuvad. Eesti 200 nn pikk plaan on väga lühisõnaline, nende tulek poliitmaastikule konarlik ja skandaalne. Loterii-allegrii.

Isamaa on igavene kameeleon. Kord värvuvad keskerakondlikult, siis sotsiaaldemokraatlikult. Kahtlemata on tegu visade võitlejatega omas toiduahelas ja jutumullis. Aga mida nad valitsuses saavutanud on?

Sotside sotsiaalsed eksperimendid on olnud reljeefsed: päevapealt lahkuvad ministrid, voluntaristlik alkopoliitika, plagiaadisüüdistused. Iga jama loeb, et hääl neile andmata jätta.

EKRE populism hullutab märkimisväärsel hulgal lihtsameelseid. EKRE võitlus süvariigiga avaldab muljet neile, kes usuvad tõrvikutule maagilist võimet elukorraldust muuta. Püha perekond on kuri kõikide peale, kes neile kaasa ei nooguta. Pole minu valik.

Reformi ja keski kannikaid tuleb mõistagi vaadelda tervikpildis. Enne valimisi kompromissitud oponendid, pärast valimisi kompromissialtid koalitsioonipartnerid. Oh mis õnnelik lõputu mäng, mille õnge läheb paraku enamik valijaid. Head teed neil minna.

Vahest valida lihtsalt isiksusi?

Kui ühegi erakonna käitumisjoon ei sobi, võiksin ju oma hääle anda lihtsalt mõnele sümpaatsetele persoonile. Saan valida Harju- ja Raplamaal, seega staaridest puudust pole. Karta on, et Jüri Ratas võib mind lähiajal kusagil kõnetada südamliku käepigistuse, šokolaadikese või teepakiga. Aga rohkem kui kümme sekundit ta kontaktile võimaliku valijaga pühendada ei raatsi ja minu puhul oleks see raiskamine niikuinii.

Stiilsed prouad Kaljurand ja Kallas paraku ei veena, neis on kesta rohkem kui sisu. Ja kes üldse on Henn Põlluaas? Artur Talvik, armas poliitiline laps, väärib kaastunnet, aga mitte häält.

Sõelale jäävad lõpuks kolm kandidaati, kellega olen muu hulgas Kogukonna Klubis pidanud maha pikad ja sisukad vestlusõhtud: Jüri Luik, Anu Saagim ja Juku-Kalle Raid.

Jürile, vanale sõbrale ja võitluskaaslasele, peaks mu hääl minema instinktiivselt. Vähe on Eestis neid, kes maailma asjadest nii selget ja analüütilist pilti omavad kui tema.

Anu – stiilne, siiras ja särtsakas daam – võiks ju mu toetuse saada kui poliitikas hoogne ja värvikas uustulnuk.

Ning Juku-Kalle on lahe vembu- ja tembumees, kes Toompeale jõudes saaks hakkama nii mõnegi poliitilise koerustükiga.

Jällegi on mul juhtmed koos, sest kõiki kolme korraga ju valida ei saa. Jätaks siis üldse valimata? Aga siis poleks mul järgneva nelja aasta jooksul mitte mingisugust moraalset õigust meie poliitikas toimuva kohta sõna võtta.

Siiski on mul oma variant teha valik kogu poliitilise vorstiteo kohta kogunenud taustateadmiste kiuste. Kasutan seekord finalistide vahelist liisuheitmise meetodit. Lõppude-lõpuks peab poliitikul ju ka natuke õnne olema.

9 KOMMENTAARI

t
to Sudoku 28. veebruar 2019, 09:48
Peaksid vabandama ennustamisel,koma jäi kirjutamata! EKRE toetuse protsent- 3,0-3,5 %
s
Sudoku 28. veebruar 2019, 06:46
Ennustan, et valimistulemused tulevad umbes sellised - EKRE 30-35%; Kesk 20-25%; Ref 20-25%; Isamaa 10-15%; Sotsid 10-15%. Selline kaartide jaotus täh...
(loe edasi)
Loe kõiki (9)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee