Maailm

Rootsi meedia: Ukraina ekspresident liigutas Swedbanki kaudu altkäemaksumiljoneid (14)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 27. veebruar 2019 10:56
Ukraina endine president Viktor JanukovõtšFoto: Vladimir Gerdo/ Vida Press
Rootsi televisioon (SVT) teatas, et endine Ukraina president Viktor Janukovõtš võis kasutada Swedbanki kontot selleks, et liigutada ligi 3,2 miljonit eurot altkäemaksurahasid. Samuti selgus telekanali kätte jõudnud dokumentidest, et Swedbank teadis kahtlasest rahaliigutamisest juba 2017. aastal.

Ukraina peaprokurör Andriy Radionovi sõnul lasub Janukovõtšil altkäemaksu kahtlus, mis leidis aset 2011. aastal, vahendas SVT. Raha liikus läbi ettevõtte Vega Holding Limited, millel on Swedbankis kontod.

Samal teemal

Janukovõtš oli neli aastat Ukraina president ja kasutas oma ametikohta agaralt varanduse kokkuajamiseks. Tarvitades selleks erinevate ettevõtete pangakontosid, liigutas Janukovõtš ligi 26 miljardit eurot riigi vara. Endine president varastas oma pere ja sõpradega ligi 9 miljardit eurot aastas.

2013. aastal algas Janukovõtši allakäik, kui rahvas tema vastu protestima hakkas. Tuhanded inimesed kogunesid Kiievi tänavatele, kui kuulsid, et president oli otsustanud Putiniga suhteid soojendada ja samal ajal Euroopa Liidu viimasest kokkuleppest taganeda.

Rootsi majandusprofessor Anders Åslund sõnas, et miljardite eurode varastamise kõrvalt oli Janukovõtš üritanud Ukrainas läbi suruda võimalikult autoritaarset võimu.

Janukovõtš põgenes Ukrainast Venemaale, jättes ajakirjanike kätesse tühja presidendipalee. Seal oli hulgaliselt dokumente, mida president oli vette visates üritanud hävitada. Ajakirjanikud proovisid päästa nii palju kui võimalik.

Lõpuks sai SVT ligipääsu osale korruptsiooniuuringust ja paljude salajaste ettevõtete nimekirjale, mis on seotud Janukovõtš rahapesuga. Nimekirjas olnud ettevõttel Vega Holding Limited oli aastatel 2004–2014 konto Swedbanki Leedu harus, mis selgus lekitatud ülekannetest Danske Banki ja Swedbanki vahel.

Swedbanki kommunikatsioonijuht Gabriel Francke Rodau ei olnud enda sõnul Janukovõtši tegevusest Swedbankis teadlik ja kui olekski olnud, siis ei saaks ta seda panga konfidentsiaalsusreeglite pärast kommenteerida.

SVT andmetel teadis pank Janukovõtši tegevusest juba 2017. aastal, kui Ukraina võimud saatsid pangale päringu ühe kindla pangakonto kohta. See oli kaks aastat enne seda, kui Swedbanki tegevjuht Birgitte Bonnensen avalikult väitis, et Swedbank ei ole Baltimaade rahapesuskandaaliga seotud.

Rodau ei soovinud Bonnenseni väljaütlemisi kommenteerida.

„Ma arvan, et Birgitte Bonnensen pidas toona silmas kindlaid nimesid, mis Danske Banki skandaalis figureerisid,“ ütles ta.

Lisaks kahtlustatud altkäemaksule liigutas Janukovõtš pangast lekkinud andmete põhjal Swedbanki kaudu 2007–2014 aastal veel ligi 18 miljonit eurot.

Selle aasta 25. jaanuaril mõisteti Viktor Janukovõtš 13 aastaks trellide taha. 

SVT videot Swedbanki skandaali uurimisest näeb SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee