Maailm

Uuendatud kell 10:30 ja 15.10

TUUMARIIGID MÄNGIVAD SÕJAGA: Pakistan tulistas alla kaks India sõjalennukit (37)

Aadu Hiietamm, 27. veebruar 2019 15:40
Üks allatulistatud sõjalennukitest kukkus India territooriumile. Foto: AFP/Scanpix
India sõjalennukid pommitasid teisipäeval Pakistanis asuvat terroristide laagrit. Vastuseks lasid Pakistani õhujõud kolmapäeval alla kaks India sõjalennukit. Halvimal juhul ähvardab kahe tuumariigi vahel puhkeda Kashmiri piirkonnas uus sõda.

India võimude teatel pommitati teisipäeval Pakistanis Balakoti piirkonnas islamiäärmuslaste laagrit, kus sai surma suur hulk terroriste. Tegu oli ennetava löögiga, et hoida ära rühmituse Jaish-e-Mohammedi uut rünnakut Indias. See moslemirühmitus korraldas tänavu 14. veebruaril autopommiplahvatuse India Kashmiris. Selles plahvatuses hukkus eri andmetel kuni 46 India sõdurit. 

India: terroristid kavandasid uusi rünnakuid

Samal teemal

India välisministri Sushma Swaraj sõnul otsustati islamiäärmuslaste laagrit pommitada pärast seda, kui saabus info, et Jaish-e-Mohammed kavandab uusi rünnakuid ning Pakistan ei kavatse terroristide tegutsemist takistada.

Pakistani võimud mõistsid India õhurünnaku kohe hukka ning andsid mõista, et taoline tegu ei jää karistuseta. Samas väideti, et India pommid tabasid tegelikult inimtühja piirkonda ning selles rünnakus inimohvreid ei olnud.

Kolmapäeva hommikul tuligi teade, et Pakistan tulistas Kashmiris oma õhuruumis alla kaks õhupiiri rikkunud India sõjalennukit. Neist üks kukkus alla Pakistanis ja teine India poolel. Pakistani kindralmajor Asif Ghafoor ütles, et kinni võeti ka kaks India pilooti. Neist üks vajab haiglaravi.

SÕJASAAK: Pakistani sõdurid seisavad allatulistatud India sõjalennuki rusude juures. Foto: AFP/Scanpix

.India tunnistas esialgu vaid ühe sõjalennuki MIG-21 kaotamist. India infoagentuur ANI väitis, et India õhujõud tulistasid alla ka Pakistani õhujõudude hävitaja F-16, kuid seda infot ei kinnitanud ametlikult kumbki pool. Nii India kui ka Pakistani võimud kinnitasid, et nad soovivad vältida pingete edasist kasvu.

Siiski sulges Pakistani tsiviillennundusamet riigi õhuruumi kõigile tsiviillendudele. India sulges aga tsiviillendudele oma lennuväljad Kashmiris ning hiljem ka kogu õhuruumi pealinnast New Delhist põhjas.

Konfliktil on pikk ajalugu

India ja Pakistani tülil Kashmiris on pikk ajalugu. Piirkond jagati 1947. aastal peetud sõjas. Kashmir jaguneb praegu India, Pakistani ja Hiina vahel, kuid nii India kui ka Pakistan peavad kogu Kashmiri enda omaks. Piirkonnas tegutsevad äärmuslaste rühmitused. Neist mitmed võitlevad India vastu ning India võimude arvates toetab äärmuslasi Pakistani salateenistus. Seetõttu on India ja Pakistan pidanud Kashmiris sõda veel ka 1965. ja 1971. aastal.

 Praeguse pingetõusu taga on kõigi märkide järgi India. Nimelt toimuvad Indias tänavu parlamendivalimised ning peaminister Narendra Modi loodab Pakistani suhtes karmi positsiooni võtmisega teenida valijate silmis plusspunkte. Nii ütles Modi pärast teisipäevast õhurünnakut ühel valimisüritusel, et rünnaku korraldanud kangelased on ära teeninud rahva kummarduse.

India võimud on kõigest väest üritanud Pakistani rahvusvaheliselt isoleerida, kuid tulemusteta. Pakistani valitsust toetab endiselt USA valitsus, kes vajab Islamabadi toetust rahuläbirääkimistel Talibaniga, et lõpetada sõda Afganistanis.

VIHA: Pakistanis Lahores põletasid meeleavaldajad kolmapäeval India peaministri Narendra Modi pilte. Foto: EPA/Scanpix

Maailmas tekitab India ja Pakistani konflikt ärevust, sest tegu on suure rahvaarvuga tuumariikidega. Nii Euroopa Liit, Hiina, USA kui ka ÜRO on kutsunud vaenupooli vaoshoitusele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee