Eesti uudised

Kohalikud eestlased soovivad õiguskantslerilt hinnangut saada

SELGUST EI OLE: kas Kohtla-Järve gümnaasium tuleb siis eestikeelne või kakskeelne? (33)

Asso Ladva, 27. veebruar 2019 00:02
KINDLAID VASTUSEID EI OLE: Haridusminister Mailis Reps (paremal) ja Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktori kohusetäitja Ülla Matsin kogesid 19. veebruaril oma naha peal kohtlajärvelaste pahameelt.Foto: Aldo Luud
Nädal tagasi sai Kohtla-Järvel riigikeelse gümnaasiumihariduse eest võitlevad inimesed rõõmusõnumi – siis, kui ministeeriumist anti neile teada, et sügisel avatava kooli 10. klass alustab õppetööd üksnes eesti keeles, vanemate klasside õpilased saavad aga õppida kombineeritud õppekavade alusel. Haridusminister Mailis Reps tõmbas sellele kiiresti pidurit ja nimetas ajalehes Põhjarannik ilmunud uudist möödarääkimiseks. Valitsus lükkas kooli õppekeele otsustamise hoopis järgmise koalitsiooni kraesse.

Samal ajal kui ehitusmeeste käe all kerkivad uue kooli seinad, on nende vahel toimuva kohta käidud pea iga nädal välja uusi mõtteid. Kohtla-Järvel eestikeelse gümnaasiumihariduse eest võitlejate eestvedaja Mare Roosileht on mitmes kirjatükis kinnitanud, et vene noortele ei valmista eesti keeles õppimine ületamatuid raskusi ja seega pole koolis mõtet kakskeelsust luua. Peaminister Jüri Ratas ütles 13. veebruaril riigikogus, et ainult eestikeelse gümnaasiumi rajamine Kohtla-Järvele on keeruline, kui mitte võimatu. „Kõigile lastele, kes on võimelised õppima eesti keeles, tuleb võimaldada 100protsendist eestikeelset õpet. Need lapsed, kes ei suuda seda, on õpe nii nagu meie põhikooli- ja gümnaasiumiseadus ette näeb, 60 : 40,“ sõnas ta. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.05.2019
Õiguskantsler Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ümber toimuvast: eesti keele jätkusuutlikkus tuleb tagada
17.04.2019
Eestikeelse kooli eest võitlev Mare Roosileht: „Sellise otsuse oleks võinud ammu teha.“
22.03.2019
Eesti keele eest võitlev Mare Roosileht: Ida-Virumaa venelastele on valetatud ja eestlased tunnevad ohtu
26.02.2019
VÕTMEKÜSIMUSED: kes juhiks Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ja kuidas saada lisaraha