Eesti uudised

Valla sildid on, valda ennast mitte! (15)

Arvo Uustalu, 26. veebruar 2019, 18:22
OLEMATU VALD: Lembit Tähepõld nendib, et Ülenurme sildid on, kuid valda ennast pole olemas.Foto: Aldo Luud
„Kui kaua see jama veel kestab? Haldusreformist on poolteist aastat möödas, aga ma ei ole ikka veel kindel, kas elan Kambja või Ülenurme vallas,“ on Tartu külje all elav Lembit Tähepõld pahane valitsuse suutmatuse peale lõpetada mitme aasta pikkuseks veninud nimesaagat.

Endise Ülenurme valla elanikud pole kaotanud lootust oma vana vallanime tagasi saada. Lootus sureb viimasena, seepärast saadetakse rohkem kui aasta pärast haldusreformi kuulsusrikast lõppu riigiametnikele kirju ning nõutakse vallavanemalt aru. „Kaks omavalitsust pandi kokku rahva soovide vastaselt ja nagu sellest oleks veel vähe, võeti ära ka meie valla nimi. Oleme saatnud kirju nii riigihalduse ministrile, peaministrile kui nüüd ka õiguskantslerile, kuid abi probleemi lahendamisel pole saanud neist üheltki. See on ikka väga kummaline olukord, kui maanteedel on üleval Ülenurme valla sildid ja ka Kambja vallamaja seinal on Ülenurme silt, aga seda valda ju enam ei ole. See on häbiväärne, et valitsus ei suuda otsust vastu võtta nii lihtsas küsimuses. Ülenurme sildid ei kao enne, kui peagi juba uus valitsus loodetavasti lõpuks otsuse teeb,“ põrutab ta.

Vallavanem sõnab , et tulgu otsus milline tahes, kuid lõppude lõpuks vajatakse selgust.

Riigihalduse minister Janek Mäggi selgitas Õhtulehele, et haldusüksuse nime muutmise otsustab valitsus. „Kambja vald on esitanud rahandusministeeriumile pöördumise sooviga määrata valla nimeks Ülenurme vald. 2018. aasta septembris esitasin riigihalduse ministrina küsimuse otsustamiseks valitsusele. Valitsus pole praeguse seisuga selles küsimuses otsust teinud,“ ütleb ta.

Mäggi lisab, et haldusreformi järel pidid omavalitsused uuendama ka omavalitsuse nimega silte maanteede ääres ning rahandusministeeriumile teadaolevalt on seda suures osas ka tehtud. „Mis puudutab nüüd Kambja/Ülenurme silte, siis on arusaadav, et vald ei kiirusta siltide vahetamisega olukorras, kus ta ootab valitsuse otsust nimeküsimuses.“ 

Maanteeameti piirkondliku liikluskorralduse talituse juhataja Erkki Vaheoja ütleb olematu valla silte kommenteerides, et omavalitsuse sildid peab vahetama omavalitsus ise. „Riigiteedel tuleb uute liiklusmärkide paigaldamised, olemasolevate ümbertõstmised või eemaldamised enne kooskõlastada maanteeametiga ja taotleda selleks vastav luba. Haldusreformi ajal vahetas maanteeamet ainult maakonna silte,“ räägib ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee