Eesti uudised

USALDUS KADUS: mees rääkis teise riigi kodakondsuse saamisest kaks versiooni

Vene kodakondsusega Narva piirivalvur lasti lahti (46)

Risto Berendson, 26. veebruar 2019 09:16
Foto: Mati Hiis
Narva piiripunktis töötas kümmekond aastat piirivalvur, kellel oli peale Eesti kodakondsuse ka Vene kodakondsus. Esmaspäeval pidi ametnik usalduse kaotamise tõttu töölt lahkuma.

Politsei- ja piirivalveameti teatel andis töölt lahkunud ametnik Vene kodakondsuse omandamise kohta vastuolulisi selgitusi, täpsemalt olevat ta selle kohta esitanud kaks eri versiooni. „Ta on PPA-le väitnud nii seda, et ei ole ise Vene kodakondsust taotlenud, vaid omandas selle lapseeas isa kaudu, kui ka seda, et taotles teise kodakondsuse noorukina vahetult enne piirivalvekooli astumist,“ teatas amet.

Politsei teatel on teenistusest vabastatud ametnik töötanud piirivalves alates 2008. aastast ning on topeltkodanik olnud kogu teenistuses oldud aja. Ta on sünnijärgne Eesti kodanik ja tema väitel olevat ta oma topeltkodakondsusest riiki informeerinud juba piirivalvesse tööle asudes. Ameti teatel pole see väide asjaolude kontrollimisel siiski kinnitust leidnud.

Politsei ja piirivalveameti töötajad on alates 2015. aastast kohustatud Venemaale reisides sellest eelnevalt tööandjale teada andma. Politsei- ja piirivalveameti teatel pole töö kaotanud mees sellest ajast Venemaal kordagi käinud. Küll tegi ta seda korduvalt enne 2015. aastat, kasutades praeguse info kohaselt selleks tema valduses olevat Vene passi.

Juhtunule jõudis 2018. aasta kevadel jälile politsei sisekontroll, kes mehega vestles ja soovitas tal juba siis teisest kodakondsusest loobuda. Seda ta aasta jooksul ei teinud. Politsei teatel korraldas mehega möödunud nädalal vestluse Ida prefektuuri piirivalvejuht.

„Sel vestlusel andis ametnik Vene kodakondsuse omandamise kohta selgitusi, mis olid vastuolus tema poolt varem väidetuga. Pärast seda vestlust otsustas PPA, et kuigi ametnik avaldas valmisolekut töökoha säilitamise nimel oma teisest kodakondsusest loobuda, ei saa teda enam usaldada ning töösuhe lõpetatakse,“ teatas amet.

Hakkasime kahtlema tema aususes

Tarvo Kruup, Ida prefekt

Topeltkodakondsus tähendab kohustust teise riigi ees. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ei pea võimalikuks, et ametnikul, kes pääseb ligi riigipiiri valvamist ja politsei taktikat puudutavale tundlikule infole, on lisaks Eesti kodakondsusele ka Vene Föderatsiooni kodakondsus. 

PPA jaoks on see põhimõtteline küsimus. Iga politseiametnik on andnud vande olla seaduskuulekas, ustav põhiseaduslikule korrale ning täita kõrvalekaldumatult seadust. Vestlustele vaatamata topeltkodakondsuse säilitamine kõneleb inimese hoiakust Eesti riigi ja politseiorganisatsiooni suhtes.

Vabastamisel hindasime kõiki asjaolusid koos – topeltkodakondsuse säilitamine vaatamata soovitusele sellest loobuda, vasturääkivad ütlused kodakondsuse saamise kohta ning ametniku enda suhtumine Vene Föderatsiooni kodakondsuse omamisse.

Samal teemal

11.03.2019
LÖÖK RAHAKOTILE: piiriposti juures pilti teinud turistid pidid kopsaka trahvi maksma