Eesti uudised

Kirikuõpetaja vahetas välja nii naise kui ka koguduse (3)

Andrus Esko , 20. juuli 2000 23:00
KARISTAS END ISE: Uut elu koos uue kaasaga alustanud kirikuõpetaja pangendas end Narva.
“Ma ei uskunud, et meiega võib midagi sellist juhtuda,” ütleb kirikuõpetaja Villu Jürjo eksproua abielulahutuse kohta. “Mis teha, kui mehel tekkis suur armastus 16 aastat noorema organisti vastu...”

“Trehvas saatuslik naine - energiline, andekas, musikaalne. Villu hindab musikaalseid inimesi, sest ta ise pole eriline laulik,” räägib koduperenaiseliku olekuga leedulanna Audrone vaguralt. 22 aastat kestnud abielu jooksul sündis perre viis last. Vanim poeg (20) on tudeng ja järgminegi kipub ülikooli. Teised lapsed käivad alles koolis - noorim tütar läheb sügisel 5. klassi.

Lõpeta abielurikkumine või mine!

Pere hakkas purunema läinud kevadel. Kuigi Audrone peab kõike saatuse sepitsuseks (“Villu ütleb fatalistina, et tema saatus pole tema kätes. Mina arvan samamoodi.”), tundub juhtunu talle tagantjärele loogilinegi: “Nad mõlemad on südamega kirikutööle pühendunud. Hommikust õhtuni ninapidi koos olles tekkiski ilmselt sügavam suhe.”

Tartu Maarja koguduses oli aga ka inimesi, kes kirikuõpetaja uut suhet ei aktsepteerinud.

“Nad õiendasid ja tülitsesid Villuga kogu aeg,” kinnitab ekskaasa. “Mõni heitis aga isegi mulle ette, et ma liiga lihtsalt järele andsin. Mul oli väga raske, kuid püüdsin kõigesse suhtuda inimlikult.”

“Terve eelmise suve nutsin palju ja sõin rahusteid ning unerohtu. Ma ei tahtnud inimest vägisi kinni hoida. 50aastane mees pole laps. Ta peab ise otsustama. Villu valis Tuulikki.”

Õpetaja maistele ülemustele ei meeldinud too uudis samuti: “Peapiiskop ja praost ütlesid Villule juba aasta tagasi: “Kui sa abielurikkumist ei lõpeta, pead minema teise kogudusse!””

Jürjode abielu lahutati tänavu 23. mail. “Sel päeval oli Tartus suur torm...”

Pages Narva

10aastase õpetajatöö järel Urvastes võttis Villu Jürjo 5 aastat tagasi karjatada sõja ajal venelaste süütemürsu läbi kodutuks tehtud Tartu Maarja koguduse. Pikk võitlus võimlaks muudetud kiriku tagasisaamiseks jäi pooleli, sest 1. juulist on mees juba Narva Aleksandri koguduse teenistuses.

“Töö Tartus jooksis minu ja koguduse jaoks ummikusse. Ma vajan väljakutseid. Oleksin ma kiriku kätte saanud, vaevalt oleksin soostunud siis lahkuma. Nüüd oli minu poolt huvi ja valmisolek liikuda. Teisalt oli see ka vajadus, sest abielugi jõudis loogilise lõpuni,” selgitab õpetaja.

“Mulle pakuti uusi kohti kuni Hiiumaani. Narva kõrval ei tundunud neis aga pinget. Narvat peetakse ju kohaks, kuhu õige aruga inimene ei lähe...”

Nagu Tartus, ootab Jürjot ka Narvas suur ülesehitustöö, mis algab korteri remondist. Piirilinna kirikuelu ja eestlust minnakse tugevdama hulgakesi - kirikuõpetaja, tema uus abikaasa (“Abielu sõlmimine seisab tehnilise vormistamise taga.”), tolle kaks last eelmisest abielust ja Jürjo 16aastane poeg.

Kirikuõpetaja nagu näitleja või kirjanik

Tartumaa praost Joel Luhamets arvab abielulahutuse, ise-äranis kirikuinimese oma kohta: “See on tragöödia. Piibel ütleb: mis Jumal on ühte pannud, seda inimene ärgu lahutagu.

Normaalne oleks, kui kiriku-õpetaja astuks pärast niisugust sammu ametist tagasi. Praegusel juhul on Jürjo oma probleemi mõistnud. Ta on karistas ennast ise elu- ja töökohamuutusega.”

“Meil on Tuulikkiga armastus. Seda sõna kohtab muide piibliski kõige rohkem. Lahutusest rääkides tõden aga kurbusega, et ega kirikuinimesed ses mõttes Eesti humanitaarintelligentsist palju erine. Näitleja ja kirjaniku puhul ei tehta tollest asjast probleemi, kuid vaimulikke peetakse ses suhtes erinevaks. Paraku pole me seda mitte,” sedastab kirikuõpetaja omalt poolt.

Tõlketööst elatuv naine andis linnavalitsusele korteriavalduse ja palub nüüd jumalat, et talle ahikütte ja internetiühendusega elamine leitaks. Samas soovib hüljatu peatsele noorpaarile parimat: “Kui Villu on selle naisega õnnelik, on mul hea meel.”

Veel parem meel oleks naisel muidugi siis, kui kaasa tagasi tuleks. Audrone naeratab nukralt: “Kui jumal tahab, ehk saamegi kunagi jälle kokku?”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee