Maailm

Kaos Venezuela piiril: põlesid autod välisabiga, politsei kasutas pisargaasi ja kummikuule (17)

Tõnis Erilaid, 25. veebruar 2019, 12:20
Venezuela opositsiooni toetajad politseinikke kividega loopimas.Foto: Reuters/Scanpix
Vähemalt kaks inimest sai surma ja üle 300 vigastada laupäeval Venezuela piiridel, kui opositsiooniliider Juan Guaido toetajad kaklesid rahvuskaardiüksustega, kes takistasid humanitaarabikoormate jõudmist riiki. Mitukümmend Venezuela politseinikku põgenes samal ajal Colombiasse ja palus seal varjupaika.

Juan Guaido oli veokid USAst saadetud toiduainete ja ravimitega teele saatnud Colombia poolelt, kus ta täna kohtub Bogotas Lõuna-Ameerika riigijuhtide ja Ühendriikide asepresidendi Mike Pence'iga, kavandamaks edasisi samme. Guaido pooldajad jäid võitluses rahvuskaardiga alla ning abisaadetised Venezuelasse ei jõudnud. Paar veokit süüdati põlemagi enne, kui kolonn tagasi Colombia poolele pöördus. Sisuliselt ebaõnnestus ka Venezuela piiri ületamine Brasiilia poolt, kus paar väikeautot pääsesid üle piiri, kuid pidid juba enne tollipunkti tagasi pöörduma. Laevaga abilaadungi teele saatnud Puerto Rico kuberner Ricardo Rossello andis samuti korralduse missiooni lõpetamiseks, kui Venezuela sõjalaev ähvardas tule avada. Õhtul teatas Colombia, et sulgeb paariks päevaks piiri ka enda poolelt. Väidetavalt selleks, et kontrollida laupäevaste kokkupõrgete ajal tekkinud infrastruktuuri kahjustusi.

Colombias Cucuta piirilinnas pandi tagasi pöördunud veokite koormad lattu. Kohaliku päästeteenistuse sõnul senikauaks, kuni Guaidol seda laadungit jälle vaja läheb.

Pealtnägijate sõnul sattusid Guaido pooldajad pisargaasipilvedesse ja neid tulistati kummikuulidega. Pihta said ka riigi parlamendi liikmed, kes sammusid piiri poole lippe lehvitades ja skandeerides „Vabadust!“. Meeleavaldajad põletasid vastuseks rehve ja pistsid tule otsa ka reisibussile.

„Nad kohtlesid meid kui kurjategijaid,“ kurtis ajakirjanikele poepidaja Vladimir Gomez, kelle särk oli üleni verega koos.

Samas märgati San Antonio piiripunktis erarõivis mootorrattureid, kes tulistasid inimeste pihta ehtsatest relvadest.

Samal teemal

Guaido ootab kiiret abi

„Tänased vahejuhtumid sundisid mind pöörduma abipalvega rahvusvahelise üldsuse poole. Me peame kasutama kõiki võimalusi, kindlustamaks vabadust ja demokraatiat Venezuelas,“ ütles Guaido, kes oli lootnud, et rahvuskaardi üksused lubavad USA abi läbi, sest nagu Venezuela 30 miljonit elanikku kannatavad ju ka nende pered toidu- ja ravimipuuduse käes. Opositsiooniliidri pressikonverentsil seisis Guaido kõrval toetavalt ka Colombia president Ivan Duque.

See oli viimaseks piisaks samal ajal Venezuela pealinnas koos oma pooldajatega meelt avaldanud president Nicolas Madurole, kes teatas diplomaatiliste suhete lõpetamisest Colombiaga. Maduro sõnul ei vaja Venezuela Ühendriikide ega teistegi riikide abi. Samas lubas ta riiki Venemaa 300tonnise abisaadetise. 

„Käed eemale Venezuelast! Jänkid, kasige koju!“ karjus Maduro rahvuslippu lehvitades oma punasesse rõivastatud pooldajate keskel. Tema meelest oleks Ühendriikidest abi vaid siis, kui president Trump lõpetab Venezuela vastu kehtestatud karmid sanktsioonid.

Sellest ei ole juttugi. Ühendriikide välisminister Mike Pompeo tviitis laupäeva õhtul uue varjatud ähvarduse Venezuela pihta ja kinnitas, et USA asub tegutsema nende vastu, kes takistavad demokraatia rahumeelset taastamist selles riigis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee