Eesti uudised

Tiit Hennoste presidendi kõnest: see läks minu jaoks esimestest lausetest aia taha (125)

Johanna-Kadri Kuusk, 25. veebruar 2019 09:05
President Kersti Kaljulaid ja keeleteadlane Tiit HennosteFoto: Stanislav Moshkov
Täna hommikul kommenteeris keele- ja kirjandusteadlane Tiit Hennoste president Kersti Kaljulaidi Eesti Vabariigi aastapäeva kõnet, tuues välja vigu ja puudujääke.

„Ma pean nüüd tujurikkuja olema. See läks minu jaoks aia taha esimestest lausetest peale,“ kommenteeris Hennoste Vikerhommikus.

Hennoste tõi välja, et kohe kõne algusesse pandud Visnapuu luuletus, mis pidi olema seotud vabadussõjaga, on tegelikult kirjutatud hoopis I maailmasõjast.

„See tekitas minus sünge tunde, sest kui presidendi kõne kirjutajad on harimatud, siis on asi ikka väga viltu,“ märkis Hennoste.

Samas tõi kirjandusteadlane positiivsena välja, et kõne, kontserdi ja kätlemise vahel oli proovitud luua ühist teemat.

Samal teemal

Hennoste tõi välja ka selle, et kõne alguses olnud hoolivuse teema oli talle jätnud sünge mulje ja ta oli ülekandest märganud, et saalis istujatest kuulasid paljud hoolivuse teemat langetatud silmadega. Kuigi kõne edenedes läks Hennoste sõnul välisteemadega ka kõne toon positiivsemaks, jäi teda häirima märkus, nagu oleks Gruusia ja Ukraina palju valesid valikuid teinud.

„Ma ei tea, kas me oleks õnnelikud, kui Gruusia või Ukraina president oma aastapäeva kõnes meist nii räägiks. See ei ole minu arvates see koht,“ seletas Hennoste.

Kokkuvõtlikult oleks Hennoste sõnul võinud kõne teemad olla veidi paremini ühendatud, sest muidu ei jää inimestele sellest kõnest ka suurt midagi meelde.

„Ma arvan, et nii lühikese kõne puhul võiks keskenduda paarile, võib-olla kolmele teemale. Need mahuksid sinna ära ja saab lisalausetega ära seletada, miks just need kolm teemat võiksid olla olulised. Kui mina selliseid kõnesid kuulan, siis ma alati mõtlen ajakirjanduse peale. Kas ta leiab sealt mõne lause, millest saaks tsitaadi?“

Samal teemal

24.01.2019
Kersti Kaljulaid: soovitan meil kõigil ärgata tundega, et riik on igavene
24.01.2019
Ivo Rull | President kõneles Eesti riigi valguse- ja varjupooltest
24.01.2019
Taavi Libe | Meeldivalt konkreetne kõne
24.01.2019
Agu Uudelepp | Presidendi kõne – tee varjust valgusesse