Eesti uudised

EHITUSMAHT AINA KASVAB: Eesti firmad ehitasid mullu kolme miljardi euro eest (1)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 25. veebruar 2019, 08:10
Foto: Aldo Luud
Statistikaameti esialgsetel andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted mullu Eestis ja välisriikides kokku kolme miljardi euro eest, mis oli 18 protsenti rohkem kui 2017. aastal. Arvestades vaid Eesti ehitusturgu, kasvas ehitusmaht eelmisel aastal 21 protsenti.

Ehitusmaht suurenes kolmandat aastat järjest, edastas statistikaameti kommunikatsioonispetsialist Tiina Nõmm.

Mullu ületati ka seni parima ehitusaasta, 2007. aasta tase. Hooneid ehitati kahe miljardi ja rajatisi ühe miljardi euro eest. 2017. aastaga võrreldes ehitati hooneid 18 protsendi ja rajatisi ligi viiendiku võrra rohkem.

Foto: Statistikaamet

Samal teemal

Kohaliku ehitusturu kasvu andis suurima panuse hoonete ehitus. Varasema aastaga võrreldes suurenes hoonete ehitusmaht nii uusehituses kui ka remondi- ja rekonstrueerimistöödes. Kasvu toetas ka rajatiste ehitus.

Välisturul tegutsevate Eesti ehitusettevõtete ehitusmaht vähenes 2017. aastaga võrreldes 13 protsenti ja seda põhiliselt hoonete ehitustööde mahu kahanemise tõttu. Välisriikidesse tehtud ehitusmahtude osatähtsus kogu ehitusmahus oli 2018. aastal 6 protsenti.

Uute eluruumide ehitus on seitsmendat aastat kasvutrendis. Ehitisregistri andmetel lubati 2018. aastal kasutusse 6472 uut eluruumi, mida on 582 eluruumi rohkem kui aasta varem. Nii nagu varasematel aastatel asub suurem osa valminud eluruumidest Tallinnas, järgnevad Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa. Enim on vastvalminud eluruumide seas kahe- ja neljatoalisi eluruume. Mullu valminud eluruumide pind on keskmiselt 90 ruutmeetrit.

Kuigi 2018. aastal hakkas eluruumide ehitamiseks väljastatud ehituslubade arv tasapisi vähenema, püsib nõudlus uute, hea asukohaga ning kvaliteetsete elamispindade järele endiselt. Eelmisel aastal väljastati ehitusluba 6990 eluruumi ehitamiseks, mida on võrreldes varasema aastaga kümnendiku võrra vähem. Eelistatuim elamutüüp oli korterelamu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee