Arvamus

Juhtkiri | Presidendi valimisnõu (6)

ohtuleht.ee, 24. veebruar 2019, 21:07
Nädala pärast toimuvatest valimistest ei saa üle ega ümber, ka presidendi kõnes mitte. Kui valima minemise soovitus kõlas riigipea suust sõbralikult – kaalul on inimeste unistuste jõudmine koalitsioonileppesse –, siis valitutele mõeldud sõnum oli sirgjoonelisem: lubadused on täitmiseks ning küpses riigis ei saa nii, et kõigepealt kulutame meeldivale ja ilusale ning päriselt vajalikule alles siis, kui raha üle jääb.

Poliitikute korralekutsumine mõjub mõttelise noogutusena president Kaljulaidi eelkäijale Merile, keda Kaljulaid mainis oma kõnes kui Eesti tagasitoojat otsustajate laua taha. Milline on aga meie järgmine suur eesmärk, jääb presidendi poolt paraku avamata, nagu valitseb peataolek erakondade seaski selles suhtes, mis võiks olla valimiste põhiteema. ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks saamise kampaania on kahtlemata märkimisväärne selles olulist rolli täitvale presidendile isiklikult, ent kas see võiks ühiskonda erutada samal määral nagu kunagine liitumine NATO või ELiga?

Kõne tuumakam osa puudutab hoopis meie ühiskonna ilmajäänuid ja neid, kellele on rusikate või sõnadega haiget tehtud. Kas see pole pidupäevakõne sisuliseks alguseks mitte liiga sünge teemadering, on küllap maitseküsimus, ent meeldiv on tõdeda, et president annab poliitikuile head eeskuju, pidades kinni esimesel ametiaastal väljakäidud lubadusest hoida ka valusaid teemasid pidevalt fookuses.

Kahjuks puuduvad presidendilgi neile muredele konkreetsed lahendused, erinevalt mitmest teisest päevakajalisest küsimusest, kus Kaljulaid saab endale lubada selgemaid seisukohti: Eestis olgu üks, eestikeelne kool; tehaste rajamiseks on maailmas odavamaid paiku; ning saastavast majandamisest loobumine on vältimatu. Riigipeaga võib nõustuda või mitte, ent kahtlemata on tal õigus selles, et neid asju ei otsusta meie riigis keegi üksi. Soovitusega valima minna saab seega vaid nõustuda.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee